m (Text replacement - "GYT 90" to "GYT90")
 
Line 18: Line 18:
 
{{Race/Result|8|9|00|Jesse Stovall|Western Flyer Express/Swafford's Service|Black Diamond||0|}}
 
{{Race/Result|8|9|00|Jesse Stovall|Western Flyer Express/Swafford's Service|Black Diamond||0|}}
 
{{Race/Result|9|11|15L|Payton Looney|Atnip Enterprises/Enhanced Network Solutions|Rocket||0|}}
 
{{Race/Result|9|11|15L|Payton Looney|Atnip Enterprises/Enhanced Network Solutions|Rocket||0|}}
{{Race/Result|10|13|93|Mason Oberkramer|GYT 90/Oberkramer Trucking|Rocket||0|}}
+
{{Race/Result|10|13|93|Mason Oberkramer|GYT90/Oberkramer Trucking|Rocket||0|}}
 
{{Race/Result|11|17|3s|Brian Shirley|Bob Cullen Racing/Thomason Express/Cheap Cars|Rocket||0|}}
 
{{Race/Result|11|17|3s|Brian Shirley|Bob Cullen Racing/Thomason Express/Cheap Cars|Rocket||0|}}
 
{{Race/Result|12|23|16t|Tyler Bruening|Bennett Explosives/Skyline Materials/Bruening Rock Products|Capital||0|}}
 
{{Race/Result|12|23|16t|Tyler Bruening|Bennett Explosives/Skyline Materials/Bruening Rock Products|Capital||0|}}

Latest revision as of 08:07, 14 July 2019

2018 Slocum 50 presented by Roederer's Pit Stop Lucas Oil Midwest LateModel Racing Association---2018.jpgSlocum 50.jpg
Held on April 21, 2018 at 34 Raceway in West Burlington, IA
50 L, 18.75 M, 30.2 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 2 18 Shannon Babb Donley Trucking, Petroff Towing Rocket 50 46 running
2 4 32s Chris Simpson Randy Davidson Trucking, Cheap Cars, Crop Production Services Longhorn 4
3 1 25s Chad Simpson GATR Truck Center, Liebe Trucking, CR Feeds & Fibers 0
4 6 75 Billy Drake Mulvaney Trucking, Creative Kitchens & Baths 0
5 3 58e Dave Eckrich Loctite, Precision Performance 0
6 8 24u Ryan Unzicker RJR Transportation, Kingdon Farms 0
7 5 1v Will Vaught Wright Asphalt Products, Johnson's Service Station Rocket 0
8 9 00 Jesse Stovall Western Flyer Express, Swafford's Service Black Diamond 0
9 11 15L Payton Looney Atnip Enterprises, Enhanced Network Solutions Rocket 0
10 13 93 Mason Oberkramer GYT90, Oberkramer Trucking Rocket 0
11 17 3s Brian Shirley Bob Cullen Racing, Thomason Express, Cheap Cars Rocket 0
12 23 16t Tyler Bruening Bennett Explosives, Skyline Materials, Bruening Rock Products Capital 0
13 14 56JR Tony Jackson, Jr. Carget Motors, Merrill Self Storage, Burger Fusion Company 0
14 18 29 Spencer Diercks Floyd's Waste Systems Longhorn 0
15 7 74 Mitch McGrath Johnny Manhattan's, Sorce Services Rocket 0
16 15 04 Tad Pospisil Cookie's Sauces & Seasonings, Window World Club 29 0
17 25 4w J.C. Wyman Griswold American Newspaper & Printing, JD Wyman Motorsports 0
18 20 39t Rob Toland Deines-Nitz Solutions & Powdercoating, C&W Trucking & Sons Rocket 0
19 21 14J Jake Neal Prevost Racing, SSS Motorsports Gheer'd Up 0
20 16 25f Jason Feger Titan Industries, Digital Copy Systems, Cheap Cars 0
21 24 7w Cole Wells Bass Livestock, Woody's Express TNT 0
22 27 43 Jeremy Grady Neighbors Heating-Cooling-Plumbing, True Value 0
23 26 14r Jeff Roth Waco Title, Coldwell Banker Rocket 0
24 19 14g Joe Godsey Waco Title, Coldwell Banker Rocket 0
25 10 77 Jordan Yaggy Arnie Ranta Motor Sports 0
26 22 15v Kolby Vandenbergh Vandenbergh Concrete & Excavating, Ford 0
27 12 99JR Frank Heckenast, Jr. St. Louis U-Pic-A-Part, Heckenast Racing 0
RACE DATA
Failed to Qualify: Raymond Merrill; Rich Bell; Jamie Wilson; Justin Zeitner; Reid Millard; Rickey Frankel; Austin Siebert; Jonathan Brauns; Mark Burgtorf; Dave Wada
Time of Race: ???
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Chad Simpson - 15.715 sec.
Heat Winners: Chad SimpsonDave EckrichShannon BabbChris Simpson
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Brian ShirleySpencer Diercks
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory:
Average Speed: ??? mph
Cautions: ?? for ?? laps - not available
Lead Changes: 1 among 2 drivers - Chris Simpson 1-4; Shannon Babb 5-50