(new)
(No difference)

Revision as of 02:32, 24 May 2020

<<< Previous Race
Race #11 of 44 in the 2020 World of Outlaws Morton Buildings Late Model Series Season
2020 Drydene Double Down Invitational Race 2 World of Outlaws Morton Buildings Late Model Series.jpg
Held on May 23, 2020 at Jackson Motorplex in Jackson, MN
60 L, 30 M, 48.3 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 1 20RT Ricky Thornton, Jr. Dyno One, Excel Floor Covering 60 9 running
2 9 7 Ricky Weiss J&C Properties, G-Style Transport, Drydene Bloomquist 60 0 running
3 12 1 Brandon Sheppard Valvoline Pro-V, Seubert Calf Ranches Rocket 60 0 running
4 2 25 Chad Simpson Ideal Ready Mix, Allgaier Performance Parts, Twenty5 Design, Wehrs Machine Black Diamond 60 51 running
5 3 0M Chris Madden Drydene, Henderson Amusement Bloomquist 60 0 running
6 10 18 Chase Junghans Junghans Discount Liquor, Shop Quik, Sunoco Rocket 60 0 running
7 19 29v Darrell Lanigan Viper Risk Management Group, Service Transport Inc., Chiarelli Paving BWRC 60 0 running
8 16 97 Cade Dillard Joey's Auto Sales, Nichols Home Decor, S&S Fishing & Rental, Production Jars MB Customs 60 0 running
9 17 28 Dennis Erb, Jr. VoMac Truck Sales, McBride Mack Rocket 60 0 running
10 8 99JR Frank Heckenast, Jr. Jim Weber Motorsports, Heckenast Racing, JR Hauling, Storage Squares Rocket 60 0 running
11 14 99B Boom Briggs Corry Rubber Corporation, CJ's Auto Transport, Briggs Transport, Penske Racing Shocks BWRC 60 0 running
12 23 66c Matt Cosner R.H. Lapp Mechanical Contractors, Nelson Auto Sales Rocket 60 0 running
13 15 B1 Brent Larson Temper Surf Productions, Arnie Ranta Motor Sports 60 0 running
14 6 0 Scott Bloomquist Drydene, Petroff Towing Bloomquist 60 0 running
15 7 12 Ashton Winger B&D Leasing, Total Fire Protection, Franklin Fence, Franklin Enterprises Rocket 60 0 running
16 18 18b Shannon Babb Donley Trucking, Petroff Towing, Dyna-Gro Bloomquist 54 0 out
17 4 62 Justin Zeitner Zeitner & Sons Refrigerated Transport, CIT GRT 54 0 out
18 22 4G Kody Evans Performance Transport, Valvoline Longhorn 41 0 out
19 13 98 Jason Rauen Arnie Ranta Motor Sports, Rauen Precision Machining 40 0 out
20 21 04 Tad Pospisil Cookie's Sauces & Seasonings, Window World, Signor Trucking 40 0 out
21 5 32 Chris Simpson Randy Davidson Trucking, CJ Trucking, Hoker Trucking, Nutrien Ag Solutions 20 0 out
22 11 43 Jeremy Grady Neighbors Heating-Cooling-Plumbing, True Value Black Diamond 18 0 out
23 24 76 Blair Nothdurft Bargain Barn Tire Center, Asphalt Pros, Grandpa Ben's Ranch, Western Provisions 10 0 out
24 20 49 Jake Timm Hurco, Rivercity Manufacturing & Machining MB Customs 0 0 out
RACE DATA
Did not start:

Did not qualify: Gary Brown, Jr.; Chub Frank; Scott Ward; Chuck Swenson; Casey Skyberg

Time of Race: 0:27:06
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats with Redraw (8)
Fast Qualifier: Chad Simpson - 15.603 sec.
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({PrelimWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Heat Winners: Chad SimpsonRicky Thornton, Jr.Justin ZeitnerChris Madden
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({QualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Dennis Erb, Jr.
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory: 0.486 seconds
Average Speed: 53.153 mph
Cautions: 4 for 0 laps - lap 16; lap 40; lap 41; lap 54
Lead Changes: 1 among 2 drivers - Chad Simpson 1-51; Ricky Thornton Jr. 52-60