m (Text replacement - "GYT 90" to "GYT90")
 
Line 14: Line 14:
 
{{Race/Result|5|6|1V|Will Vaught|Wright Asphalt Products/Johnson's Service Station|Rocket|30|0|running}}
 
{{Race/Result|5|6|1V|Will Vaught|Wright Asphalt Products/Johnson's Service Station|Rocket|30|0|running}}
 
{{Race/Result|6|13|1GRT|Justin Zeitner|Penske Racing Shocks/Columbus Nissan|GRT|30|0|running}}
 
{{Race/Result|6|13|1GRT|Justin Zeitner|Penske Racing Shocks/Columbus Nissan|GRT|30|0|running}}
{{Race/Result|7|10|93|Mason Oberkramer|GYT 90/Oberkramer Trucking|Rocket|30|0|running}}
+
{{Race/Result|7|10|93|Mason Oberkramer|GYT90/Oberkramer Trucking|Rocket|30|0|running}}
 
{{Race/Result|8|5|5T|Randy Timms|||30|0|running}}
 
{{Race/Result|8|5|5T|Randy Timms|||30|0|running}}
 
{{Race/Result|9|15|74|Mitch McGrath|Johnny Manhattan's/Sorce Services|Rocket|30|0|running}}
 
{{Race/Result|9|15|74|Mitch McGrath|Johnny Manhattan's/Sorce Services|Rocket|30|0|running}}

Latest revision as of 08:07, 14 July 2019

MLRA:2018-05 Lucas Oil Midwest LateModel Racing Association---2018.jpg
Held on April 27, 2018 at Thunderbird Speedway in Muskogee, OK
30 L, 15 M, 24.15 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 3 00 Jesse Stovall Western Flyer Express, Swafford's Service Black Diamond 30 21 running
2 1 25 Chad Simpson GATR Truck Center, Liebe Trucking, CR Feeds & Fibers 30 9 running
3 4 15 Payton Looney Atnip Enterprises, Enhanced Network Solutions Rocket 30 0 running
4 7 56 Tony Jackson, Jr. Carget Motors, Merrill Self Storage, Burger Fusion Company 30 0 running
5 6 1V Will Vaught Wright Asphalt Products, Johnson's Service Station Rocket 30 0 running
6 13 1GRT Justin Zeitner Penske Racing Shocks, Columbus Nissan GRT 30 0 running
7 10 93 Mason Oberkramer GYT90, Oberkramer Trucking Rocket 30 0 running
8 5 5T Randy Timms 30 0 running
9 15 74 Mitch McGrath Johnny Manhattan's, Sorce Services Rocket 30 0 running
10 14 12M Raymond Merrill Carget Motors, Burger Fusion Company Rocket 29 0 running
11 9 81 Mark Harrison 29 0 running
12 11 16 Austin Siebert Kenny's Tile Black Diamond 29 0 running
13 8 4W J.C. Wyman Griswold American Newspaper & Printing, JD Wyman Motorsports 25 0 out
14 17 10M Jacob Magee 25 0 out
15 21 99 Jeff Hull 19 0 out
16 2 7 Cole Wells Bass Livestock, Woody's Express TNT 16 0 out
17 16 14G Joe Godsey Waco Title, Coldwell Banker Rocket 15 0 out
18 20 ZZ Larry White 13 0 out
19 12 4s Shannon Scott 9 0 out
20 18 14R Jeff Roth Waco Title, Coldwell Banker Rocket 8 0 out
21 19 43 Jeremy Grady Neighbors Heating-Cooling-Plumbing, True Value 8 0 out
RACE DATA
Failed to Qualify:
Time of Race: 0:22:56
Starting Lineup Set By: Qualifying Heats
Fast Qualifier:
Heat Winners: Chad SimpsonCole WellsJesse Stovall
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({ConsiWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory: 1.083 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 3 for 0 laps - lap 7; lap 9; lap 26
Lead Changes: 1 among 2 drivers - Chad Simpson 1-9; Jesse Stovall 10-30