2006 Dream XII Dirt Late Model Dream.jpg
Held on June 10, 2006 at Eldora Speedway in Rossburg, OH
100 L, 50 M, 80.5 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 6 0 Scott Bloomquist Hawkeye Trucking, Miller Bros Coal, Allstar Performance Bloomquist 100 7 running
2 2 83 Scott James Baylor Trucking, Powell Motorsports Rocket 100 77 running
3 1 71C R.J. Conley Cornett Building Supply, Rocket Chassis Rocket 100 16 running
4 11 25 Shane Clanton Rocket Chassis, SAE Parts Inc Rocket 100 0 running
5 4 75 Terry Phillips Don Babb Motorsports, Presleys' Country Jubilee GRT 100 0 running
6 7 20 Jimmy Owens Central Painting, Harrod Farms Rayburn 100 0 running
7 14 44m Chris Madden Xtreme Customs & Cycles, Century Plastics Bloomquist 100 0 running
8 10 1 Earl Pearson, Jr. Lucas Oil, Dunn-Benson Ford MasterSbilt 100 0 running
9 23 29 Darrell Lanigan GottaRace, Darrel Lanigan Auto Sports Rocket 100 0 running
10 5 s9 Dan Schlieper Miller Bros Coal, Hawkeye Trucking Rayburn 100 0 running
11 9 66 Bill Frye Kuntz & Company, Petroff Towing, Barnhardt Heat & Air GRT 100 0 running
12 17 24 Rick Eckert Raye Vest Racing Rocket 100 0 running
13 12 15 Steve Francis Valvoline, Freeport Recycling Center, Mopar Rocket 99 0
14 22 55 Jeep Van Wormer Globe Technologies MasterSbilt 99 0
15 20 28 Eddie Carrier, Jr. Grover Motorsports, Engines Inc of Ohio Rocket 99 0
16 18 72 John Mason Bert Transmissions Rocket 99 0
17 13 00 Randy Korte Performance Rod & Custom, Mid-Continental Fuels Rocket 94 0
18 24 157 Mike Marlar Renegade Racing Fuel, PBM Performance Products Rayburn 86 0
19 19 7 Matt Miller Performance Rod & Custom, McCullough Industries Rocket 71 0
20 8 17m Dale McDowell New Vision Graphics, Larry Shaw Race Cars Rocket 61 0
21 21 39 Tim McCreadie Sweeteners Plus Rocket 54 0
22 15 15b Brian Birkhofer Daufeldt Transport, ASi Racewear Rocket 24 0
23 16 88 Wendell Wallace Delph Communications, J&J Steel GRT 21 0
24 3 4b Jackie Boggs Hawkeye Trucking, Miller Bros Coal, McDonald's Swartz 17 0
RACE DATA
Failed to Qualify: Chub Frank; Eddie Rickman; Greg Johnson; April Farmer; Steve Shaver; Tim Tungate; Brad Neat; Jonathan Davenport; Brady Smith; Steve Hucovski; Shaun Smith; Greg Lucas; Billy Moyer; Mark Douglas; Roy Mitchell; Steve Casebolt; Josh Richards; Steve Barnett; Chuckie May; Chad Smith ; Bryan Barber; Michael Stiltner; Jason Montgomery; Ricky Elliott; Kevin Weaver; Hillard Miller; Ray Cook ; J.R. Hotovy; Frank Ingram; John Gamber; Zach Carney; Steve Smith ; Kirk Hooker; Ivedent Lloyd, Jr.; Shannon Babb; Ricky Arms; Casey Roberts; Jeremy Miller ; Jordan Bland; Michael England; Terry English; Gary Stolba; Aaron Jenkins; Jimmy Bernheisel; Wayne Chinn; Jimmy Mars; Eric Jacobsen; Jeff Cooke; Justin Rattliff; Vic Hill; Dewaine Hottinger; Blake Chinn; Kelly Boen; Ronnie DeHaven, Jr.; Wayne Maffett, Jr.; Shawn Negangard; Clint Smith; Jeff Gress; John Gill; Brad Malcuit; Duane Chamberlain; Josh Williams ; Ben Adkins; Doug Zartler; Damon Eller; Larry Pickelheimer, Jr.; Jared Landers; Devin Sebree; Randy Weaver; D.J. Wells; Brian Ruhlman; D.J. Miller; Delmas Conley; Mike Balzano; Bob Lanter; Ryan VanderVeen; Tim Manville; Rodney Combs; Greg Oliver; Jesse Lay; John Blankenship; Andrew Reaume; Aaron Scott; Jim Fairbanks, Jr.; Steve Hillard; Whitney McQueary; Nick Berry; Rod Conley; Rick Rickman; Curtis Deisenroth; Darren Miller; Don O'Neal; Tracy Pearson; Casey Noonan; Dutch Davies; Chad Hina; Troy Cattarene; Jeff Semmens; Percy Gendreau; Jerry Rice ; Donnie Moran; Josh McGuire; Brandon Kinzer; Justin Chance; Chad Ruhlman; Davey Johnson; Robby Hensley; Shannon Thornsberry; Anthony White; Curt Spalding; Billy Drake; Billy Williams; Johnny Johnson; Garrett Durrett; Larry Greer; Chris Conley; Kris Patterson; Bart Hartman; Jerry Bowersock; Eric Wells; Doug Drown; Rocky Owens; Johnny Collins; Jay Johnson
Time of Race: ???
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Matt Miller - 16.802 sec.
Heat Winners: Scott BloomquistDan SchlieperTerry PhillipsJackie BoggsScott JamesR.J. Conley
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({PrelimWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({QualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Tim McCreadieJeff Cooke
Non-Qualifiers Race Winners: Ronnie DeHaven, Jr.D.J. Wells
Margin of Victory:
Average Speed: ??? mph
Cautions: 3 for 0 laps - lap 17 (#4B); lap 22 (#15b slow frontstretch); lap 72 (debris)
Lead Changes: 2 among 3 drivers - R.J. Conley 1-16; Scott James 17-93; Scott Bloomquist 94-100