2009 Alltel DIRTcar Nationals by UNOH LM Race 4 World of Outlaws Late Model Series.jpgAlltel DIRTcar Nationals by UNOH (Late Model).jpg
Held on February 12, 2009 at Volusia Speedway Park in Barberville, FL
50 L, 25 M, 40.25 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 3 1 Josh Richards Rocket Chassis, Ernie D's Enterprises, Seubert Calf Ranches Rocket 50 0 running
2 7 29 Darrell Lanigan Fusion Energy, Indiana Decal Company, GottaRace 50 0 running
3 2 18 Shannon Babb Sheltra Construction, Petroff Towing Rocket 50 0 running
4 9 19 Steve Francis Reliable Painting, Valvoline Rocket 50 0 running
5 1 9 Dan Schlieper Hawkeye Trucking, Miller Bros Construction Wild 50 0 running
6 4 21 Billy Moyer J&J Steel, Banner Valley Hauling, M&S Concrete 50 0 running
7 6 25 Shane Clanton Rocket Chassis, RSD Enterprises, Stevens Plumbing & Mechanical, SAE Parts Inc Rocket 50 0 running
8 5 19 Tim Fuller Gypsum Express, Integra Racing Shocks 50 0 running
9 11 1* Chub Frank Corry Rubber Corporation, Chub Frank Racing 50 0 running
10 20 24 Rick Eckert Raye Vest Excavating Bloomquist 50 0 running
11 10 20 Jimmy Owens Reece Monument, Gantte Appraisals Bloomquist 50 0 running
12 8 91 Billy Decker Gypsum Express, Integra Racing Shocks Rocket 50 0 running
13 21 0 Scott Bloomquist Hawkeye Trucking, Miller Bros Coal Bloomquist 50 0 running
14 23 44 Chris Madden Hamrick's of Gaffney, Century Plastics, Xtreme Customs & Cycles 49 0 running
15 13 17m Dale McDowell Warrior Race Cars, Chevrolet Warrior 49 0 running
16 22 32c Vic Coffey Sweeteners Plus Rocket 49 0 running
17 26 23 John Blankenship Hilton Head National, Coal: America's Energy 49 0 running
18 18 16 Justin Rattliff Campbellsville University 49 0 running
19 12 21 Ivedent Lloyd, Jr. Snow Bros Racing, Marion Machine & Tool, Dough Box Snow Bros 49 0 running
20 25 44 Clint Smith JP Drilling, Cliburn Tank Lines 49 0 running
21 24 12 Jordan Bland B&W Metals, United Steel Supply 49 0 running
22 19 47 Tyler Ivey Crowder Crowder Trucking 48 0 running
23 16 02 Tommy Weder, Jr. Edge Services, Tara Apartments 48 0 running
24 17 11 Tyler Reddick 48 0 running
25 14 07 Kelly Boen RoadRunner Fabrication 48 0 running
26 15 32D Darren Miller McLaughlin Freight Service, Graphic Arts Express Victory Circle 15 0 out
RACE DATA
Failed to Qualify: John L. Anderson; Brady Smith; Dillon Wood; Greg Johnson; Earl Pearson, Jr.; Mark Pettyjohn; Dennis Erb, Jr.; Dan Stone; Brandon Kinzer; Eddie Carrier, Jr.; Russ King; Tommy Kerr; Jason McBride; Brent Robinson ; David Breazeale; Austin Hubbard; Wendell Wallace; Scott James; Rick Briggs; Eric Jacobsen; Davey Johnson; Dustin Hapka; A.J. Kirkpatrick; Dave Hess, Jr.; Mike Collins ; Jeff Beyers; Ronnie Rihn; Joe Isabell; Chris Shannon ; Jill George; Michael Walker ; Peter Mantha, Jr.; Chas Shellenberger; Chuck Hummer; Mike Hammerle
Time of Race: 0:18:28
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Darrell Lanigan - 15.946 sec.
Heat Winners: Tim Fuller Shane ClantonBilly MoyerJosh RichardsShannon BabbDan Schlieper
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Tyler Ivey CrowderRick EckertScott Bloomquist
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory: 2.013 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 1 for 0 laps - lap 5
Lead Changes: 1 among 2 drivers - Shannon Babb 1-13; Josh Richards 14-50