2013 UNOH DIRTcar Nationals by Summit Night 6 World of Outlaws Late Model Series.jpgUNOH DIRTcar Nationals (Late Model).jpg
Held on February 23, 2013 at Volusia Speedway Park in Barberville, FL
50 L, 25 M, 40.25 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Note: Drivers who competed in this race received points for both series.
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 5 29 Darrell Lanigan Keyser Manufacturing, GottaRace 50 38 running
2 12 1R Josh Richards Valvoline, Ernie D's Enterprises, Seubert Calf Ranches 50 0 running
3 4 39 Tim McCreadie Sweeteners Plus 50 10 running
4 7 25 Shane Clanton Kennedy Partners Racing, Core Construction 50 0 running
5 2 19 Tim Fuller Facility Management Group, Core Construction 50 0 running
6 14 24 Rick Eckert Allstar Performance, J&K Salvage 50 0 running
7 16 57J Bub McCool McCool Logging, Good Hope Land & Timber Management 50 0 running
8 8 2 Brady Smith Michalitz Trucking, Mid-States Equipment 50 0 running
9 25 1G Scott James Warrior Race Cars, Goddard Performance Parts 50 0 running
10 19 17M Dale McDowell Big Dog Motorsports, Klotz Synthetic Lubricants 50 0 running
11 6 21M Billy Moyer Henderson Motorsports, L&D Trucking 50 0 running
12 15 18 Eric Wells Wells Motorsports, Will Kinzer Foundation for Autism Awareness, Convenient Lube 50 0 running
13 20 15 Steve Francis Georgia Boot, Peak Motor Oil 50 0 running
14 9 28m Jimmy Mars Deppe Enterprises 50 0 running
15 13 5J Eric Jacobsen 50 0 running
16 23 44P Earl Pearson, Jr. Lucas Oil, Longhorn Chassis Longhorn 50 0 running
17 3 32 Bobby Pierce Champion Spark Plugs 50 0 running
18 27 1* Chub Frank Hino Toyota, Horton Coal 50 0 running
19 26 14M Morgan Bagley GottaRace, P&W Sales 50 0 running
20 22 0 Scott Bloomquist Hawkeye Trucking, Base Racing Fuel 50 0 running
21 18 28 Dennis Erb, Jr. JR McBride Leasing, JL Scrap Metals 48 0 running
22 1 20R Stormy Scott Sybesma Graphics, Road Runner Trucking 40 2 out
23 17 11 Pat Doar Speedwerx, Capital Race Cars Capital 32 0 out
24 21 32c Vic Coffey Sweeteners Plus 27 0 out
25 28 44 Clint Smith JP Drilling, Cliburn Tank Lines 24 0 out
26 11 18B Shannon Babb Donley Trucking, Petroff Towing 23 0 out
27 24 28c Eddie Carrier, Jr. Grover Motorsports, Engines Inc of Ohio 18 0 out
28 10 201 Billy Ogle, Jr. Massey Electric Company, Cherokee Millwright & Mechanical, Stowers CAT 8 0 out
RACE DATA
Failed to Qualify: Mason Zeigler, Ron Davies, Brandon Sheppard, Donnie Moran, Jared Landers, Ricky Weiss, Chad Hollenbeck, Don O'Neal, Michael Norris, Kenny Pettyjohn, Mike Benedum, Dillon Wood, Tyler Reddick, Jerry Lierly, Casey Roberts, Justin Rattliff, Jason McBride, Chuck Julien
Time of Race: 0:25:20
Fast Qualifier: Kenny Pettyjohn - 15.790 sec.
Heat Winners: Tim Fuller Billy MoyerStormy ScottShane Clanton
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Pat DoarDennis Erb, Jr.
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory: 0.990 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 4 for 0 laps - lap 19; lap 25; lap 27; lap 41
Lead Changes: 4 among 3 drivers - Stormy Scott 1-2; Tim McCreadie 3-11; Darrell Lanigan 12-15; McCreadie 16; Lanigan 17-50