2015 Dream XXI presented by Ferris Commercial Mowers Dirt Late Model Dream---2015.jpg
Held on June 6, 2015 at Eldora Speedway in Rossburg, OH
100 L, 50 M, 80.5 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 6 6 Jonathan Davenport Sundance Services, TS Crane Service Longhorn 100 31 running
2 18 1E Earl Pearson, Jr. Freeport Recycling Center, MDI Environmental Systems Black Diamond 100 0 running
3 5 28 Dennis Erb, Jr. JR McBride Leasing, McBride Mack Black Diamond 100 0 running
4 10 17m Dale McDowell Bad Boy Buggies, Klotz Synthetic Lubricants Warrior 100 0 running
5 2 25C Shane Clanton Weldbank Energy, Hornburg Oil, Penn Gold Well Services, Super K Express Capital 100 57 running
6 12 11JR Josh Rice Kuzman Racing Club 29 100 0 running
7 4 777 Jared Landers Crop Production Services, Mark Martin Automotive Bloomquist 100 2 running
8 1 5 Don O'Neal Peak Antifreeze, Crawford Supply BWRC 100 1 running
9 7 20 Jimmy Owens Widow Wax Club 29 99 0 running
10 28 25s Chad Simpson GATR Truck Center, Liebe Trucking Victory Circle 99 0 running
11 15 29 Darrell Lanigan GottaRace, Keyser Manufacturing Club 29 99 0 running
12 25 23B John Blankenship Coal: America's Energy, Bear Creek Village Rocket 99 0 running
13 19 116 Randy Weaver Outlaw Race Parts, Mission Transport, A.F. Stone Professional Medical Services Longhorn 99 0 running
14 17 18 Shannon Babb Donley Trucking, Petroff Towing Rocket 99 0 running
15 3 B5 Brandon Sheppard Valvoline, Kid's Castle Learning Center Rocket 99 0 running
16 27 22S Gregg Satterlee Satterlee Petroleum Distributors, Keyser Manufacturing, Classic Ink Rocket 99 0 running
17 13 7R Kent Robinson Jones Oil Company, JB's Salvage, PrintWorx Club 29 91 0 out
18 8 54 Matt Westfall Bulk Material Lift, TankLock Rocket 91 0 out
19 26 76 Brandon Overton Budweiser MasterSbilt 88 0 out
20 24 F5 Garrett Alberson Childress Fishing & Rental, Childress Inspections Services Black Diamond 87 0 out
21 9 22 Chris Ferguson Langley Collision Centers, Live Oak Dentistry, Carver & Sons Roofing, On-Site Solutions Longhorn 58 0 out
22 14 39 Tim McCreadie Sweeteners Plus Rocket 49 0 out
23 16 c9 Steve Casebolt Mark Nussbaum, Riesbeck's Food Markets, Lias Tire Club 29 42 0 out
24 20 157 Mike Marlar Delk Equipment Sales, RS Trading Co Rocket 26 0 out
25 22 83 Scott James Powell Leasing Services, New Era Recycling Rocket 24 0 out
26 23 28m Jimmy Mars Deppe Enterprises MB Custom 24 0 out
27 21 99m Devin Moran All About Wraps, Dow Cameron Oil & Gas, Bud's Place MasterSbilt 5 0 out
28 11 0 Scott Bloomquist Reece Monument, Dyna-Gro, Crop Production Services, Mark Martin Automotive Bloomquist 100 9 running/DQ
RACE DATA
Failed to Qualify: Chris Simpson, Duane Chamberlain, Nick Latham, Andrew Reaume, Billy Moyer, Jr., Jason Riggs, Jeep Van Wormer, Wendell Wallace, Rusty Schlenk, Morgan Bagley, Bobby Pierce, Steve Francis, Mason Zeigler, Frank Heckenast, Jr., Brandon Kinzer, Jason Feger, Matt Cochran, Jake O'Neil, Mark Voigt , Mark Dotson, Charlie LaPlant, Tim Lance, Rodney Hamblin, Brian Ligon, Tim Manville, Brian Gray, Riley Hickman, Ernie Cordier, Eddie Carrier, Jr., Davey Johnson, Josh Richards, James Rice, Austin Siebert, Brian Shirley, Jerry Bowersock, Devin Gilpin, Dustin Nobbe, Cody Mahoney, Kelly Guy, Jay Johnson, Terry Phillips, Austin Smith , Bryant Dickinson, Tyler Erb, Billy Moyer, Matt Miller , Casey Noonan, John Gill, Chase Junghans, Dan Shepherd , Mack McCarter, Benji Cole, Tim Shaffer, Jeff Robertson, Butch Kruckeberg, Jason Bodenhamer
Time of Race: 0:38:06
Fast Qualifier:
Heat Winners: Jonathan DavenportDennis Erb, Jr.Jared LandersBrandon SheppardShane ClantonDon O'Neal
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Devin MoranScott James
Non-Qualifiers Race Winners: Chris SimpsonDuane Chamberlain
Margin of Victory: Race Determined on Penalty
Average Speed: ??? mph
Cautions: 2 for 0 laps - lap 89 (debris); lap 91 (#22s spin turn 2)
Lead Changes: 4 among 5 drivers - Don O'Neal 1; Jared Landers 2-3; Shane Clanton 4-60; Jonathan Davenport 61-91; Scott Bloomquist 92-100
STATISTICALLY SPEAKING
Bloomquist was flagged the winner but disqualified for being 25lb light in post race tech.


B-Scramble #1 finish: Chris Simpson, Latham (-3.544), Moyer Jr.; Van Wormer; Schlenk; Pierce; Zeigler; Kinzer; Cochran; Voight; LaPlant
B-Scramble #2 finish: Chamberlain, Reaume (-2.144); Riggs; Wallace; Bagley; Francis; Heckenast Jr.; Feger; O'Neil; Dotson; Lance; Ligon; Gray; Cordier