'
2018 Running of the Gopher 50
2018 Bigelow Homes Gopher 50 World of Outlaws Craftsman Late Model Series.jpgGopher 50---2018.jpg
Held on July 7, 2018 at Deer Creek Speedway in Deer Creek, MN
50 L, 18.75 M, 30.2 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 2 157 Mike Marlar Delk Equipment Sales, Smithbilt Homes, RS Equipment Sales & Rentals Rocket 50 21 running
2 1 25 Shane Clanton Weldbank Energy, Keyser Manufacturing, Cooper's Country Meat Packers, Super K Express Capital 50 29 running
3 4 91 Tyler Erb New Point Lighting & Design, First Class Septic Rocket 50 0 running
4 6 1 Brandon Sheppard Valvoline, Seubert Calf Ranches Rocket 50 0 running
5 13 9 Devin Moran Tommy Pope Construction, Tye Twarog Racing Rocket 50 0 running
6 3 32 Chris Simpson Randy Davidson Trucking, Cheap Cars, Crop Production Services Longhorn 50 0 running
7 8 44 Chris Madden Millwood Plumbing, Davis Diesel Service, Century Plastics, C&H Paving BWRC 50 0 running
8 7 28 Jimmy Mars Deppe Enterprises, T.L. Sinz Plumbing MB Customs 50 0 running
9 14 30 Brian Birkhofer Arnie Ranta Motor Sports, Rauen Precision Machining Longhorn 50 0 running
10 12 B1 Brent Larson Arnie Ranta Motor Sports Longhorn 50 0 running
11 9 7W Ricky Weiss A.I.E. Communications, Derrick's Sandblasting Bloomquist 50 0 running
12 16 77 Jordan Yaggy Arnie Ranta Motor Sports 50 0 running
13 10 18c Chase Junghans Junghans Discount Liquor, Shop Quik, Sunoco Rocket 50 0 running
14 22 15 Nick Anvelink Unique Health Care Products, Seubert Calf Ranches 50 0 running
15 5 7E Rick Eckert Drydene Performance Products, Monumental Paving & Excavation, P&J Contracting Company, American Tennis Courts Rocket 50 0 running
16 23 111 Steven Roberts Lenox River Ranch, Roberts Bee Company Rocket 49 0 running
17 17 16 Tyler Bruening Bennett Explosives, Skyline Materials, Bruening Rock Products Capital 49 0 running
18 15 10 Paul Parker Reliable Custom Trailers, Heater Body Suit 49 0 running
19 18 58e Dave Eckrich Loctite, Precision Performance 23 0 out
20 19 11 Pat Doar 15 0 out
21 20 85 John Kaanta 15 0 out
22 11 54 David Breazeale Good Hope Land & Timber Management, Franklin Fence & Erosion Control, Showtime Properties Rocket 13 0 out
23 24 76 Blair Nothdurft 6 0 out
24 21 58 A.J. Diemel 5 0 out
RACE DATA
Failed to Qualify: Skip Frey; Nick Herrick; John Emerson; Jared Siefert; Lance Matthees; Chris Spieker
Time of Race: 0:20:54
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Mike Marlar - 14.486 sec.
Heat Winners: Mike MarlarShane ClantonChris Simpson
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Pat Doar
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory: 3.116 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 3 for 0 laps - lap 14; lap 15; lap 17
Lead Changes: 1 among 2 drivers - Shane Clanton 1-29; Mike Marlar 30-50