2018 Buckeye Late Model Dirt Week Race 1 Ultimate Battle of the Bluegrass Series.jpgUltimate Mid-Ohio Valley Super Late Model Series.jpgBuckeye Late Model Dirt Week.jpg
Held on July 26, 2018 at Atomic Speedway in Waverly, OH
40 L, 15 M, 24.16 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 6 10C Eddie Carrier, Jr. Keaton's Collision Center, Barboursville Mini Storage Longhorn 40 9 running 35
2 11 71R Rod Conley Valvoline, Rocket Chassis Rocket 40 0 running 34
3 17 42 Chris Garnes Tri County Properties, Sure Shot HDD Rocket 40 0 running 33
4 3 6T Tim Dohm Melvin's Automatic Transmission Service, Octane Race Products, Dohm Cycles Swartz 40 0 running 32
5 8 12 Ryan Montgomery TJ Custom Homes, Bobby Lake Motorsports, Royal Flush Gas & Oil Field Services, Montgomery Homes Rocket 40 0 running 31
6 15 44F Mark Frazier Red Dawg Racing Supply, Mark Frazier CPA & Associates 40 0 running 30
7 4 32 Chad Stapleton Sub-Surface of Indiana, Jason Clarkson Logging Club 29 40 0 running 29
8 12 1AM Austyn Mills Stone Ridge Stables, Carthage Auto Parts, UltraSonic LLC 40 0 running 28
9 14 17 Shannon Thornsberry Merion Bros. Monument, Warco Land Improvement 40 0 running 27
10 21 27 Lauren Longbrake PC Construction Management, Lauren Longbrake Racing Kryptonite 40 0 running 26
11 16 L19 Larry Holbrook Kryptonite 40 0 running 25
12 18 J52 Jeromy Misel First Quality Collision Center, QuickTime Performance Parts Kryptonite 39 0 running 24
13 1 11 Jared Hawkins Sunoco Race Fuels, Steve Yaggy Specialized Transportation, Tim Logan Racing Rocket 31 31 flat tire 23
14 24 24 James Morey 25 0 out 22
15 7 71C R.J. Conley Valvoline, Rocket Chassis Rocket 24 0 out 21
16 19 6c Travis Carr Randy's Motorcycle Repair, Beth's Alterations Rocket 23 0 out 20
17 10 21 Jason Montgomery Montgomery Motorsports Racing Products, R&J Gas Rocket 15 0 out 19
18 13 23W Walker Arthur Electric Motor Technologies, Walker Arthur Racing, M&L Mechanical, Cecil B. Arthur Beef Farm MasterSbilt 13 0 out 18
19 5 21H Kenneth Howell Howell's Recycling, Kenny's Steam Cleaning Kryptonite 13 0 out 17
20 22 22 Austin Burns Dyno One, Thirty One Auto Group Club 29 12 0 out 16
21 20 91s Blake Naylor Naylor Concrete, Senior Homecare Unlimited 12 0 out 15
22 2 c9 Steve Casebolt Sudz Car Wash, VP Racing Fuels MasterSbilt 7 0 out 14
23 23 511 Chris Lockhart Tim Logan Racing Rocket 3 0 out 13
24 9 71 Delmas Conley 2 0 out 12
RACE DATA
Failed to Qualify: Tyler Carpenter; Doug Drown; Mike Maresca; Jeff Warnick; Josh Francis; Cody Mahoney; Gary Turner; Shane Bailey
Time of Race: 0:39:13
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Tim Dohm - 13.397 sec.
Heat Winners: R.J. ConleyEddie Carrier, Jr.Tyler Carpenter
Dash Winners: Jared Hawkins
Consi Winners: Chris Garnes
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory: 2.329 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 6 for 0 laps - lap 6; lap 7; lap 13; lap 15; lap 24; lap 31
Lead Changes: 1 among 2 drivers - Jared Hawkins 1-31; Eddie Carrier Jr. 32-40