From The Third Turn, an online resource for all news and results stock car racing.
<<< Previous Race
Race #2 of 11 in the 2018 Lawrence Towing CRA Street Stock Series Powered by JEGS Season
Next Race >>>
2018 EDCO Welding 50 Lawrence Towing CRA Street Stock Series Powered by JEGS.jpg
Held on May 20, 2018 at Bristol Motor Speedway in Bristol, TN
50 L, 26.65 M, 42.9 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 8 44 Chuck Barnes, Jr. All-Star Truck Repair, Tony Johnson Race Cars, B&R Speed Shop 50 14 running
2 6 00H Brett Hudson Hudson Machine Shop, Fischer's Towing 50 35 running
3 7 5 Chuck Barnes Barnes Auto Service, Gilbert & Mitchell 50 0 running
4 14 11 Jimmy Kirby USA Tires, A&E Tire Recycling, Brown's Oil Service, The Man Home Maintena 50 0 running
5 4 22C Skeeter Crum Pride Concrete 50 1 running
6 10 21P Calvin Parham Hilltop Drive-in, Tony Stewart Drywall, PGG, Lambersom Farms 50 0 running
7 15 24W Jeremie Wiggins Wiggins Construction, ECO Mechanical, WiggEd Chassis 50 0 running
8 23 9 Jake Hinton N9R Racing, Pro Therapy Staffing, Prough Design Builders, Craigville Applianc 50 0 running
9 12 73 Jason Atkinson QS Components 50 0 running
10 22 54G Nathan Greene No Limit Drain Cleaning, MEP, Cooper Tire, Stagger Pros 50 0 running
11 32 29T Mike Todd Fasterhouse.com, Pro Auto Glass 48 0
12 36 28S Dayton Sidner Laidback Southern Boyz, O'Reilly Auto Parts of Pace, FL 48 0
13 5 84 Andrew Teepe Snap on, Peters Auto Service, McGill Restoration, Mom and Dad 48 0
14 27 17L Josh Lank Banes Machine Shop 44 0
15 3 68 J.J. Schafer Bremen CarQuest, HRP Construction, Siefer's Garage, MacAllister's Machiner 42 0
16 11 42 Curtis Peeples Peeples Motorsports 33 0
17 1 3M Jacob McElfresh Matrix Computer Repair, W.C. Signs 33 0
18 26 1 Jamie Whitt Iron Horse Race Cars 32 0
19 29 66 Justin Oberlin Oberlin Racing, H&O Racing 32 0
20 33 03E Kevin Eby Manns Used Auto Parts, Carolina Clutch, Express Employment 29 0
21 21 17C Kevin Claborn ME 21 0
22 17 89 Josh Sage Wyandt and Sliver Tax Prep, Bob's Auto, Cazodores Mexican Restaurant, Mars 18 0
23 2 00M Sam McCord Sleepin Bear Farms, Hulsey Excavating, Asberry Storm Windows 17 0
24 35 55J Phil Jenkins Jenkins Automotive, Adaggios Banquet Hall, Payne Auto Parts 11 0
25 20 74 Josh Brading Brading Automotive and Overhauls, River Metals, Jeff Roberts Trucking 8 0
26 9 22K James Kirby, III USA Tires, A&E Tire Recycling, Brown's Oil Service, The Man Home Maintena 5 0
27 18 23S Thomas Skiles Big T's Auto Parts, Hadley Construction, Accent Auto Sales 5 0
28 24 51X Baden Stewart Stewart Automotive 5 0
29 28 95 Brian Hopkins Drive Way Guys 5 0
30 34 26 Jeff Berg Pain Management Consultants, Lambert Paint & Body 5 0
31 31 10 Dan Banker Tremmel Backhoe, Schroeder Towing and Alignment 5 0
32 25 35R Andy Rutherford Force Engineering, Durbin Race Engines, Diamond Auto Detailing 5 0
33 30 51S Lee Schwartz Peter's Auto Service, Bush Sod Farms, SNAP On Tools 1 0
34 16 03 Joe Quinn Quinn Motorsports 0 0
35 19 32 David Bayens Shane Wilson Lawn Care, Skyline Chilli, Gilliat Construction, Todd Campbell Ra 0 0
36 13 72 Nick Pressler GT Products, Fish Buck Lake, Lane Automotive 0 0
RACE DATA
Did not start:

Did not qualify: Jim Boyle; Paul Schloss; Bobby Schisler, III; Blake Hillard; T.J. Cochrane; Brian McDonald ; Bobby Schisler; Craig Watson; Tom Rutherford; Justin Reynolds; Mark Lushes; Brian Lewis; Kenny Gibson; Larry Isenhower; Dennis Deese; Josh Way; Clark Perry; Joshua Varney; Jason Leatherwood; Ken Schraufnagel; Bill Ashton; Duke Bare; Tony Conway; Mayo Spence; Joe Mancuso; Billy Williams ; Bob Lusetti; Donnie Ollie, Jr.; Jason Drummond; Joe Holp; Anthony Boyd; Keith Bissinger; Jonathan Ziegler

Time of Race: ???
Starting Lineup Set By: Unknown Methods
Fast Qualifier:
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{PrelimWinners}}}|{{{PrelimWinners}}}]]
Heat Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{HeatWinners}}}|{{{HeatWinners}}}]]
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{QualWinners}}}|{{{QualWinners}}}]]
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{DashWinners}}}|{{{DashWinners}}}]]
Scramble Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{ScrambleWinners}}}|{{{ScrambleWinners}}}]]
Consi Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{ConsiWinners}}}|{{{ConsiWinners}}}]]
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{NonQualWinners}}}|{{{NonQualWinners}}}]]
Margin of Victory:
Average Speed: ??? mph
Cautions: ?? for ?? laps - not available
Lead Changes: 2 among 3 drivers - 22C Skeeter Crum 1, 00 Brett Hudson 2-36, 44 Chuck Barnes Jr. 37-50
Fastest Lap: Unknown/Unentered