2018 Late Model National Open World of Outlaws Craftsman Late Model Series.jpg
Held on September 22, 2018 at Selinsgrove Speedway in Penn Township, PA
50 L, 25 M, 40.25 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 2 44 Chris Madden Millwood Plumbing, Davis Diesel Service, Century Plastics, C&H Paving BWRC 50 50 running
2 4 9 Devin Moran Tommy Pope Construction, Tye Twarog Racing Rocket 50 0 running
3 3 157 Mike Marlar Delk Equipment Sales, Mark Martin Timber & Farms, RS Equipment Sales & Rentals Rocket 50 0 running
4 7 7E Rick Eckert Drydene Performance Products, Monumental Paving & Excavation, P&J Contracting Company, American Tennis Courts Rocket 50 0 running
5 17 2J Jeff Rine Jeff's Auto Body, Jeff's Premium Wood Pellets, Eagle Towing Longhorn 50 0 running
6 5 0F1 Coleby Frye Horstcraft Millworks, Creekside Auto Sales, Fryeco Fabrication, L&B Investment Properties, Chiarelli Paving Rocket 50 0 running
7 9 54 David Breazeale Good Hope Land & Timber Management, Franklin Fence & Erosion Control, Showtime Properties Rocket 50 0 running
8 12 18 Chase Junghans Junghans Discount Liquor, Shop Quik, Sunoco Rocket 50 0 running
9 16 76 Andy Haus Buck Rubs, Fastener Place, CKC Trucking, Calvin W. Lewis Coal Sales 50 0 running
10 19 43A Tyler Bare Red Wing Shoes, Loco-Motives LLC Rocket 50 0 running
11 6 119 Bryan Bernheisel Lazer Chassis, One Potato Two Potato Kettle Chips, Bernheisel Race Components Lazer 50 0 running
12 1 25 Shane Clanton Weldbank Energy, Keyser Manufacturing, Cooper's Country Meat Packers, Super K Express Capital 50 0 running
13 11 11 Austin Hubbard AMH Bulk Transport, Trinity Logistics, Salisbury Door & Hardware Rocket 50 0 running
14 13 4W Amanda Whaley Richard D. Whaley Concrete Construction, CRW Properties Rocket 50 0 running
15 10 91 Tyler Erb New Point Lighting & Design, First Class Septic, Roberts Bee Company Rocket 50 0 running
16 14 74 Randy Christine, Jr. Angelo's Pizza & Subs, Reeser's Service Center, Eingerich Landscaping & Excavating, R.E. Fink & Sons 50 0 running
17 22 2 Dan Stone Beyea Custom Headers, Zija Longhorn 49 0 running
18 23 B1 Brent Larson Arnie Ranta Motor Sports Longhorn 49 0 running
19 20 06 Mike Lupfer Custom Cut Flooring, Freysinger Mazda-GMC-Hyundai, Advanced Septic Services, Kouba Chiropractic 49 0 running
20 25 22 Brett Schadel Selinsgrove Ford, Big Wrangler Ranch Rocket 42 0 out
21 18 72 Jason Covert Troy Swindell Trucking, Phi V Tech Solutions, Hall's HVAC Rocket 30 0 out
22 8 1s Brandon Sheppard Valvoline, Seubert Calf Ranches Rocket 22 0 engine
23 24 151 Kyle Lear Carter Lumber, JW Mold Remediation & Deodorizing, Valenzia Trucking Rocket 19 0 out
24 15 24 Dylan Yoder Strouse Electric, S&R Repair, Towing & Recovery MasterSbilt 14 0 out
25 21 7R Ross Robinson ACF Environmental, Total Package Landscaping, Stockley Materials Longhorn 14 0 out
RACE DATA
Failed to Qualify: Hayes Mattern; Jim Yoder; Jerry Bard; Nathan Long; Dave Stamm; Dan Green; Justin Weaver; David Zona; Shaun Jones; Matt Cosner
Time of Race: 0:32:58
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats with Redraw (8)
Fast Qualifier: Mike Marlar - 18.618 sec.
Heat Winners: Mike MarlarShane ClantonDevin MoranChris Madden
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Jeff RineJason Covert
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory: 1.976 seconds
Average Speed: 45.496 mph
Cautions: 4 for 0 laps - lap 14; lap 16; lap 22; lap 48
Lead Changes: 0 among 1 drivers - Chris Madden 1-50