<<< Previous Race
Race #28 of 54 in the 2019 Lucas Oil Late Model Dirt Series Season
Next Race >>>
<<< Previous Race
Race #15 of 20 in the 2019 Lucas Oil Midwest LateModel Racing Association Season
Next Race >>>
2019 CMH Diamond Nationals Night 1 Lucas Oil Late Model Dirt Series.jpgLucas Oil Midwest LateModel Racing Association.jpgCMH Diamond Nationals.jpg
Held on July 13, 2019 at Lucas Oil Speedway in Wheatland, MO
60 L, 22.5 M, 36.24 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 5 20 Jimmy Owens Reece Monument, Ramirez Motorsports, Tommy Pope Construction, Boomtest Well Service Rocket 60 48 running
2 2 1 Earl Pearson, Jr. Lucas Oil, Tegeler Wrecker & Crane, Etchberger Trucking, P&W Sales Black Diamond 2
3 9 157 Mike Marlar Mark Martin Timber & Farms, Delk Equipment Sales, Marathon Rocket 0
4 1 0 Scott Bloomquist Great America Steak Company, Petroff Towing Bloomquist 10
5 13 49 Jonathan Davenport Nutrien Ag Solutions, Spartan Mowers Longhorn 0
6 18 50 Shanon Buckingham Lazydays RV, 2150 Enterprises Longhorn 0
7 7 21 Billy Moyer Karl Chevrolet, Henderson Motorsports, Mesilla Valley Transportation, Car City Moyer Victory 0
8 10 00 Jesse Stovall Malvern Bank, Swafford's Service, Metal Magic Auto Hail Repair Black Diamond 0
9 8 2 Rick Eckert M&M Painting & Construction, Trey Murray Motorsports, PPG Paints Rocket 0
10 14 71 Hudson O'Neal Dyno One, West Side Tractor Sales Longhorn 0
11 4 56 Tony Jackson, Jr. Willard Quarries, Hassett Truck Body Repair Black Diamond 0
12 20 39 Tim McCreadie Sweeteners Plus, Longhorn Chassis, D&E Marine Longhorn 0
13 6 40B Kyle Bronson Racecar Engineering, Brandon Collision, Borchers Equipment Rocket 0
14 17 18 Shannon Babb Donley Trucking, Petroff Towing, Hunting for Hope Rocket 0
15 23 14 Josh Richards iRacing, Peak Antifreeze & Coolant, BlueAg Rocket 0
16 22 1T Tyler Erb Industrial Resourcing Group, New Point Lighting & Design, Best Performance Motorsports, Roberts Bee Company Rocket 0
17 25 21BMJ Billy Moyer, Jr. Nutrien Ag Solutions, Mesilla Valley Transportation, Dyna-Gro Longhorn 0
18 24 1M Devin Moran Big River Steel, Dunn-Benson Ford Rocket 0
19 12 2s Stormy Scott Mesilla Valley Transportation, Rancho Milagro Bloomquist 0
20 11 93 Mason Oberkramer GYT90, Oberkramer Trucking, Allgaier Motorsports Racing Shocks Longhorn 0
21 21 77 Gavin Landers Nutrien Ag Solutions, ASC Warranty, Spartan Mowers Longhorn 0
22 28 74 Mitch McGrath Behling Racing Equipment, Sorce Services, Diamond Jim's Auto Sales 0
23 3 14J Jake Neal Prevost Racing, Henry Hobscheidt Motors, Neal's Automotive Rocket 0
24 15 36 Logan Martin Reliable Chevrolet, Adams Construction, Speed Bros. Inc. Rocket 0
25 16 15 Payton Looney Atnip Enterprises, Duvall Electric Rocket 0
26 19 75 Terry Phillips Don Babb Motorsports, Andy's Frozen Custard Black Diamond 0
27 27 1V Will Vaught Mad Mal Trucking, Vaught Trucking, Johnson's Service Station Rocket 0
28 26 5 Michael Norris DEKALB Corn, Crawford Outdoor Rocket 11 0 out
RACE DATA
Failed to Qualify: Kaeden Cornell; Al Humphrey; Jon Binning; Reid Millard; Austin Rettig; Raymond Merrill; Austin Siebert; Joey Moriarty; R.C. Whitwell; Joseph Gorby; Jason Sivils
Time of Race: ???
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Scott Bloomquist - 15.846 sec.
Heat Winners: Scott BloomquistJake NealEarl Pearson, Jr.Tony Jackson, Jr.
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({PrelimWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({QualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Shannon BabbShanon Buckingham
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory:
Average Speed: ??? mph
Cautions: 2 for 0 laps - lap 0; lap 20
Lead Changes: 3 among 3 drivers - Scott Bloomquist 1-10; Jimmy Owens 11-23; Earl Pearson Jr. 24-25; Owens 26-60