2019 Dream XXV Friday Group B PreliminaryYT-icon.png Dirt Late Model Dream Preliminary.jpg
Held on June 7, 2019 at Eldora Speedway in Rossburg, OH
25 L, 12.5 M, 20.125 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 2 25C Shane Clanton Weldbank Energy, Capital Race Cars, Super K Express Capital 25 25 running
2 4 22 Chris Ferguson Live Oak Dentistry, Diff-Tran Machining Bloomquist 25 0 running
3 1 87 Ross Bailes Nichols Plumbing, Bailes Construction, C&H Paving, Felony Farms BWRC 25 0 running
4 5 18 Chase Junghans Junghans Discount Liquor, Shop Quik, Sunoco Rocket 25 0 running
5 6 5 Don O'Neal DEKALB Corn, Crawford Outdoor Rocket 25 0 running
6 11 17m Dale McDowell E-Z-GO, New Era Industrial Bloomquist 25 0 running
7 3 14 Josh Richards iRacing, Peak Antifreeze & Coolant, BlueAg Rocket 25 0 running
8 15 39 Tim McCreadie Sweeteners Plus, Longhorn Chassis, D&E Marine Longhorn 25 0 running
9 8 0B Shannon Babb Great America Steak Company, Petroff Towing Bloomquist 25 0 running
10 10 3s Brian Shirley Bob Cullen Racing, Thomason Express, KBC Graphix Rocket 25 0 running
11 9 1T Tyler Erb New Point Lighting & Design, Best Performance Motorsports, Roberts Bee Company Rocket 25 0 running
12 12 157 Mike Marlar Mark Martin Timber & Farms, Delk Equipment Sales, Marathon Rocket 25 0 running
13 20 71 Hudson O'Neal Dyno One, West Side Tractor Sales Longhorn 25 0 running
14 7 c9 Steve Casebolt Sudz Car Wash, VP Racing Fuels Rocket 25 0 running
15 19 1s Chad Simpson Freeport Recycling Center, MDI Environmental Systems Black Diamond 25 0 running
16 17 83 Scott James Lanigan Construction, Complete Heat Treating, Powell Equipment Services Rocket 25 0 running
17 23 28 Dennis Erb, Jr. VoMac Truck Sales, McBride Mack, Keyser Manufacturing Rocket 25 0 running
18 18 7M Donald McIntosh Massey Electric Company, Ole Ben Franklin Motors, Stowers CAT Rocket 25 0 running
19 22 9 Devin Moran Weekley Electric, Accu-Force Dynos & Testers, Tye Twarog Racing Rocket 25 0 running
20 16 22s Gregg Satterlee Satterlee Motorsports, Keyser Manufacturing, Classic Ink Rocket 25 0 running
21 21 1ST Johnny Scott Mesilla Valley Transportation, Rancho Milagro Bloomquist 24 0 running
22 14 111 Steven Roberts Lenox River Ranch, Roberts Bee Company Rocket 24 0 running
23 24 71R Rod Conley Valvoline, Rocket Chassis Rocket 24 0 running
24 13 1P Earl Pearson, Jr. Lucas Oil, Tegeler Wrecker & Crane, Etchberger Trucking, P&W Sales Black Diamond 24 0 running
RACE DATA
Failed to Qualify: Jon Henry; Colton Flinner; Nick Hoffman; Kyle Hardy; Brandon Kinzer; Jeep Van Wormer; Robby Hensley; Jason Jameson; Freddie Carpenter; Chuck Hummer; Bryant Dickinson; Duane Chamberlain; John Henderson; Joe Godsey; Vic Hill; Dalton Polston; R.J. Conley; Rob Anderzack; Kolby Vandenbergh; Nicholas Fenner; Jeff Roth
Time of Race: 0:10:25
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats with Redraw (8)
Fast Qualifier: Earl Pearson, Jr. - 15.511 sec.
Heat Winners: Steve CaseboltRoss BailesChase JunghansShane Clanton
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({PrelimWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({QualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Johnny ScottDevin Moran
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory: 3.494 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 1 for 0 laps - lap 2 (#22S, #1P accident turn 4)
Lead Changes: 0 among 1 drivers - Shane Clanton 1-25