2019 Dream XXV Thursday Group B PreliminaryYT-icon.png Dirt Late Model Dream Preliminary.jpg
Held on June 6, 2019 at Eldora Speedway in Rossburg, OH
25 L, 12.5 M, 20.125 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 4 7W Ricky Weiss J&C Properties, Kakela Farms, Derrick's Sandblasting Bloomquist 25 16 running
2 2 44 Chris Madden Bennett Explosives, Skyline Materials, Bruening Rock Products Capital 25 0 running
3 1 8 Jacob Hawkins Appalachian Minerals, A.F.P. Logs & Lumber, J&J Farms Bloomquist 25 9 running
4 7 17m Dale McDowell E-Z-GO, New Era Industrial Bloomquist 25 0 running
5 8 20 Jimmy Owens Reece Monument, Ramirez Motorsports, Tommy Pope Construction, Boomtest Well Service Rocket 25 0 running
6 9 25C Shane Clanton Weldbank Energy, Capital Race Cars, Super K Express Capital 25 0 running
7 3 28m Jimmy Mars Deppe Enterprises, T.L. Sinz Plumbing, Barnett Harley-Davidson MB Customs 25 0 running
8 5 1T Tyler Erb New Point Lighting & Design, Best Performance Motorsports, Roberts Bee Company Rocket 25 0 running
9 12 157 Mike Marlar Mark Martin Timber & Farms, Delk Equipment Sales, Marathon Rocket 25 0 running
10 16 1 Brandon Sheppard Valvoline, Seubert Calf Ranches Rocket 25 0 running
11 6 0B Shannon Babb Great America Steak Company, Petroff Towing Bloomquist 25 0 running
12 14 7R Kent Robinson Envy Suspension, Jones Oil Company, JB's Disposal, VP Racing Fuels MB Customs 25 0 running
13 15 7M Donald McIntosh Massey Electric Company, Ole Ben Franklin Motors, Stowers CAT Rocket 25 0 running
14 11 18 Chase Junghans Junghans Discount Liquor, Shop Quik, Sunoco Rocket 25 0 running
15 10 33 Jon Henry Jim Weber Motorsports, Chicago U-Pic-A-Part, Storage Squares Rocket 25 0 running
16 13 50 Shanon Buckingham Lazydays RV, 2150 Enterprises Longhorn 25 0 running
17 18 87 Ross Bailes Nichols Plumbing, Bailes Construction, C&H Paving, Felony Farms BWRC 25 0 running
18 23 8S Kyle Strickler Wells Motorsports, Allstar Performance, Wilwood Disc Brakes, Big Blue Smokehouse Longhorn 25 0 running
19 19 0 Scott Bloomquist Great America Steak Company, Petroff Towing Bloomquist 25 0 running
20 24 B1 Brent Larson Drydene Longhorn 24 0 running
21 17 99RT Ricky Thornton, Jr. Deines-Nitz Solutions & Powdercoating, Excel Floor Covering, Hoker Trucking, C&W Trucking & Sons Rocket 24 0 running
22 22 16T Tyler Bruening Bennett Explosives, Skyline Materials, Bruening Rock Products Capital 24 0 running
23 20 5 Don O'Neal DEKALB Corn, Crawford Outdoor Rocket 24 0 running
24 21 14 Josh Richards iRacing, Peak Antifreeze & Coolant, BlueAg Rocket 24 0 running
RACE DATA
Failed to Qualify: Forrest Trent; Ashton Winger; Joey Moriarty; Devin Moran; Robby Hensley; Tim Lance; Rod Conley; Anthony Sanders; Bryant Dickinson; Rob Anderzack; R.J. Conley; Jake Timm; Steve Casebolt; John Henderson; Jesse Stovall; Joe Godsey; Colton Flinner; Duane Chamberlain; Blake Spencer; Josh Robertson; Stormy Scott
Time of Race: 0:07:41
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats with Redraw (8)
Fast Qualifier: Jacob Hawkins - 15.582 sec.
Heat Winners: Jimmy OwensTyler ErbRicky WeissDale McDowell
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Josh RichardsTyler Bruening
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory: 2.331 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 0 for 0 laps - None
Lead Changes: 1 among 2 drivers - Jacob Hawkins 1-9; Ricky Weiss 10-25