<<< Previous Race
Race #20 of 20 in the 2019 Lucas Oil Midwest LateModel Racing Association Season
<<< Previous Race
Race #22 of 22 in the 2019 COMP Cams Super Dirt Series presented by Lucas Oil Season
Next Race >>>
2019 MLRA Fall Nationals Night 2 Lucas Oil Midwest LateModel Racing Association.jpgCOMP Cams Super Dirt Series presented by Lucas Oil.jpg
Held on October 13, 2019 at Lucas Oil Speedway in Wheatland, MO
40 L, 15 M, 24.16 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 1 56 Tony Jackson, Jr. Willard Quarries, Hassett Truck Body Repair BWRC 40 40 running
2 5 15 Payton Looney Atnip Enterprises, Duvall Electric Capital 0
3 13 1V Will Vaught Mad Mal Trucking, Vaught Trucking, Johnson's Service Station Rocket 0
4 4 19R Ryan Gustin Tri-Star Engines & Transmissions Rocket 0
5 14 c8 Timothy Culp Bennings Heat & Air, Carrier Rocket 0
6 15 25 Chad Simpson Ideal Ready Mix, Allgaier Performance Parts, Liebe Trucking, CR Feeds & Fibers Black Diamond 0
7 9 93 Mason Oberkramer GYT90, Oberkramer Trucking, Allgaier Motorsports Racing Shocks Longhorn 0
8 3 12M Raymond Merrill Willard Quarries, Hassett Truck Body Repair Black Diamond 0
9 20 74 Mitch McGrath Behling Racing Equipment, Sorce Services, Diamond Jim's Auto Sales Rocket 0
10 10 36 Logan Martin Reliable Chevrolet, Adams Construction, Speed Bros. Inc. Rocket 0
11 6 B1 Brent Larson Drydene Longhorn 0
12 18 1 B.J. Robinson Harmon's Automotive & Towing, David Peterson Contracting Black Diamond 0
13 21 90 Brian Rickman Advanced Logistics, 1250 Package Store, Cooper's Country Meat Packers Rocket 0
14 12 91P Jason Papich Monarch Mega Storage, Papich Construction, Toste Construction, Sierra Pacific Materials 0
15 7 R5 Hunter Rasdon Cooper's Country Meat Packers, Loyd Construction 0
16 22 14m Morgan Bagley GottaRace, P&W Sales Black Diamond 0
17 2 16 Tyler Bruening Bennett Explosives, Skyline Materials, Bruening Rock Products Capital 0
18 17 56 Colton Horner Houston Specialty Products, Modern Motorsports, Hass Horizontal Rocket 0
19 8 9 Joseph Gorby G&G Dozer 0
20 11 75 Terry Phillips Don Babb Motorsports, Andy's Frozen Custard Black Diamond 0
21 16 49 Jake Timm Hurco, Rivercity Mfg. & Machining MB Customs 0
22 19 11X Steve Drake 0
23 24 14 Reid Millard Busch's Florist & Greenhouse, Prison Brews 0
24 23 43 Jeremy Grady Neighbors Heating-Cooling-Plumbing, True Value Black Diamond 0
RACE DATA
Failed to Qualify: Mark Burgtorf; Clyde Ward; Chad Mallett; Ryan Johnson ; Scott Crigler; Kaeden Cornell; Terry Henson
Time of Race: ???
Starting Lineup Set By: Qualifying Heats
Fast Qualifier:
Heat Winners: Tony Jackson, Jr.Raymond MerrillTyler BrueningRyan Gustin
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({PrelimWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({QualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Chad SimpsonJake Timm
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory:
Average Speed: ??? mph
Cautions: 3 for 0 laps - lap 0; lap ? ; lap 13
Lead Changes: 0 among 1 drivers - Tony Jackson Jr. 1-40