2019 North-South Shootout Lucas Oil Late Model Dirt Series.jpg
Held on August 8, 2019 at Florence Speedway in Walton, KY
50 L, 25 M, 40.25 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 1 0M Chris Madden Great America Steak Company, Petroff Towing Bloomquist 50 7 running
2 6 39 Tim McCreadie Sweeteners Plus, Longhorn Chassis, D&E Marine Longhorn 50 0 running
3 2 17 Zack Dohm Dohm Cycles, Way Floor Covering, Mountain Top RV Park & Cabins Swartz 50 15 running
4 8 2s Stormy Scott Mesilla Valley Transportation, Rancho Milagro Bloomquist 50 0 running
5 7 7R Kent Robinson Envy Suspension, Jones Oil Company, JB's Disposal, VP Racing Fuels MB Customs 50 0 running
6 18 17m Dale McDowell E-Z-GO, New Era Industrial Bloomquist 50 0 running
7 12 49 Jonathan Davenport Nutrien Ag Solutions, Spartan Mowers Longhorn 50 0 running
8 25 71 Hudson O'Neal Dyno One, West Side Tractor Sales Longhorn 50 0 running
9 23 1T Tyler Erb Industrial Resourcing Group, New Point Lighting & Design, Best Performance Motorsports, Roberts Bee Company Rocket 50 0 running
10 4 5 Michael Norris DEKALB Corn, Crawford Outdoor Rocket 50 0 running
11 21 14 Josh Richards iRacing, Peak Antifreeze & Coolant, BlueAg Rocket 50 0 running
12 22 50 Shanon Buckingham Lazydays RV, 2150 Enterprises Longhorn 50 0 running
13 24 1 Earl Pearson, Jr. Lucas Oil, Tegeler Wrecker & Crane, Etchberger Trucking, P&W Sales Black Diamond 50 0 running
14 10 49 Billy Green Beef O'Brady's, Complete Auto Care Club 29 50 0 running
15 26 40B Kyle Bronson Racecar Engineering, Brandon Collision, Borchers Equipment Rocket 50 0 running
16 5 20 Jimmy Owens Reece Monument, Ramirez Motorsports, Tommy Pope Construction, Boomtest Well Service Rocket 50 28 running
17 9 8B Mike Benedum Appalachian Minerals, A.F.P. Logs & Lumber, J&J Farms Bloomquist 43 0 out
18 20 1X Victor Lee Barber Truck Repair, Mortgage Suppliers, J&J EGR Delete Swartz 43 0 out
19 16 1m Devin Moran Big River Steel, Dunn-Benson Ford Rocket 29 0 out
21 14 32 Bobby Pierce Allgayer Inc., Hoker Trucking, Premier Waste Services Rocket 25 0 out
21 19 7 Ricky Weiss J&C Properties, Kakela Farms, Derrick's Sandblasting Bloomquist 22 0 out
22 3 99JR Frank Heckenast, Jr. Jim Weber Motorsports, Chicago U-Pic-A-Part, R Hauling, Storage Squares Rocket 12 0 out
23 15 33 Jesse Lay Joe Lay & Sons Plumbing Company 11 0 out
24 27 78 Jeff Alsip Raisbeck Stoneworks, Matt's Graphics Club 29 11 0 out
25 17 83 Scott James Lanigan Construction, Complete Heat Treating, Powell Equipment Services Rocket 11 0 out
26 13 8s Kyle Strickler Wells Motorsports, G-Style Transport, Big Blue Smokehouse Longhorn 10 0 out
27 11 2 Brandon Overton Schaeffer's Racing Oil, C&H Paving, Penske Racing Shocks Rocket 2 0 out
RACE DATA
Failed to Qualify: Trevor Landrum; Mike Marlar; Robby Hensley; Jason Miller ; Jason Jameson; Austin Burns; Steve Casebolt; Kevin Weaver; Roger Williams; Devin Gilpin; Josh Rice; Johnny Scott; Billy Moyer, Jr.; Greg Johnson; David Webb ; Paul Stubber; Mike Provenzano; Scott Bloomquist; Donald McIntosh; Austin Rettig; Nick Hoffman; Joey Moriarty; Todd Brennan; Zak Blackwood; Chad Stapleton
Time of Race: 0:36:15
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Chris Madden - 15.471 sec.
Heat Winners: Chris Madden Frank Heckenast, Jr.Jimmy OwensZack DohmMichael NorrisTim McCreadie
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({PrelimWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({QualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Ricky WeissVictor Lee
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory: 1.224 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: ?? for ?? laps - not available
Lead Changes: 2 among 3 drivers - Zach Dohm 1-15; Jimmy Owens 15-43; Chris Madden 44-50