<<< Previous Race
Race #7 of 20 in the 2020 Lucas Oil Midwest LateModel Racing Association Season
Next Race >>>
2020 ARMI Freedom Classic Night 2 Lucas Oil Midwest LateModel Racing Association.jpg
Held on June 27, 2020 at Salina Highbanks Speedway in Salina, OK
30 L, 11.25 M, 18.12 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 6 1ST Johnny Scott Mesilla Valley Transportation, Rancho Milagro Rocket 40 23 running
2 2 75 Terry Phillips Don Babb Motorsports, Andy's Frozen Custard 17
3 3 56 Tony Jackson, Jr. Willard Quarries, Auto Resources Paintless Dent Removal BWRC 0
4 4 00 Jesse Stovall Dirt Track Bank, Swafford's Service, Metal Magic Auto Hail Repair Black Diamond 0
5 8 25 Chad Simpson Ideal Ready Mix, Allgaier Performance Parts, Twenty5 Design, Wehrs Machine Black Diamond 0
6 11 58 Jeremiah Hurst Roemer Machine & Welding, Capri College, Bader Construction, SlingStudio, Roberts Custom Software Black Diamond 0
7 21 59 Garrett Alberson Roemer Machine & Welding, Capri College, Bader Construction, SlingStudio, Roberts Custom Software Black Diamond 0
8 1 15 Payton Looney Atnip Express Transport Services, Specialty Risk Insurance Capital 0
9 5 93 Mason Oberkramer Got Foam?, Oberkramer Trucking BWRC 0
10 10 77Y Jordan Yaggy Arnie Ranta Motor Sports Rocket 0
11 16 15 Justin Duty Darren & Mardell Williams, Don Frank Falls Rocket 0
12 7 36 Logan Martin Reliable Chevrolet, Adams Construction, Steed Bros. Inc. Rocket 0
13 24 50 Kaeden Cornell Cloverleaf Auto Repair, Choate Farms, Hoover Motorsports 0
14 12 74 Mitch McGrath Behling Racing Equipment, Sorce Services, Diamond Jim's Auto Sales Rocket 0
15 15 22 Daniel Hilsabeck Banning Chiropractic 0
16 17 91P Jason Papich Bilstein, Lucas Cattle Co. 0
17 19 77 Preston Luckman 0
18 14 49 Jake Timm Hurco, Rivercity Manufacturing & Machining MB Customs 0
19 20 12M Raymond Merrill Willard Quarries 0
20 13 1v Will Vaught Jason's Stump Grinding Rocket 0
21 18 9 Joseph Gorby G&G Dozer, Schaeffer's Racing Oil 0
22 9 1X Aaron Marrant Unique Painting, Burlington Auto Repair Capital 0
23 23 14G Joe Godsey Waco Title, Ridout Lumber Company 0
24 22 43 Jeremy Grady Neighbors Heating-Cooling-Plumbing, True Value Black Diamond 0 0 accident
RACE DATA
Did not start:

Did not qualify: Hayden Ross; Brennon Willard; Cliff Morrow; Austin Theiss; Ryan Johnson ; Tony Toste

Time of Race: 0:39:00
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Jordan Yaggy - 15.162 sec.
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({PrelimWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Heat Winners: Payton LooneyTony Jackson, Jr.Terry PhillipsJesse Stovall
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({QualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Jason PapichJoseph Gorby
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory: 1.38 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 3 for 0 laps - lap 0; lap 0; lap 37
Lead Changes: 1 among 2 drivers - Terry Phillips 1-17; Johnny Scott 18-40