From The Third Turn, an online resource for all news and results stock car racing.
<<< Previous Race
Race #9 of 10 in the 2020 MARS Racing Series presented by RIP IT Energy Fuel Season
Next Race >>>
<<< Previous Running
2020 Running of the FALS Frenzy
Next Running >>>
2020 FALS Frenzy presented by Edelman Electric MARS Racing Series presented by RIP IT Energy Fuel.jpgFALS Frenzy.jpg
Held on October 10, 2020 at Fairbury American Legion Speedway in Fairbury, IL
50 L, 12.5 M, 20.1 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 2 B5 Brandon Sheppard Valvoline, The Goddard School for Early Childhood Development, Dennis G. Woodworth Attorney at Law Rocket 50 50 running
2 3 14 Josh Richards iRacing, DEKALB Corn Rocket 50 0 running
3 20 18B Shannon Babb Donley Trucking, Petroff Towing, Dyna-Gro 50 0 running
4 6 8 Kyle Strickler Bilstein, Donaldson Grading, G-Style Transport, Tom Cat Performance Longhorn 50 0 running
5 1 28m Jimmy Mars Vonco Waste Management Campus, Veit, Deppe Enterprises, Keyes Chevytown MB Customs 50 0 running
6 12 32 Chris Simpson Randy Davidson Trucking, C&J Trucking, Hoker Trucking, Nutrien Ag Solutions MB Customs 50 0 running
7 10 33 Tim Manville Steve Schmitt Auto Group, E.L. Flanagan's Sports & Spirits, Lucky Dog Racing Rocket 50 0 running
8 11 28 Dennis Erb, Jr. VoMac Truck Sales, McBride Mack, Keyser Manufacturing Rocket 50 0 running
9 7 3S Brian Shirley Bob Cullen Racing, Thomason Express, J&J Ventures Gaming Rocket 50 0 running
10 5 81E Tanner English Riggs Drilling Solutions, RM Sports Rocket 50 0 running
11 17 24 Ryan Unzicker RJR Transportation, Kingdon Farms, Gary Miller's Classic Auto 50 0 running
12 19 32 Bobby Pierce Allgayer Inc., Hoker Trucking, Premier Waste Services Pierce 50 0 running
13 22 25z Mason Zeigler JLE Industries, Ohiopyle Vacation Rentals Rocket 50 0 running
14 4 84 Myles Moos Renegade Racing Fuels, ML Performance BWRC 50 0 running
15 16 89 Mike Spatola, III TJS Mechanical, B&D Chemical, Big Daddy Scrap Rocket 50 0 running
16 8 15s Taylor Scheffler Diamond Jim's Auto Sales, Sorce Services Rocket 49 0 running
17 24 M27 Mike Provenzano Pitbull Motorsports Design, Kiddie Kar Auto Sales & Repair, A-Ron Builders 48 0 running
18 13 11T Trevor Gundaker Lucas Oil, McKay Corporation Auto Parts, Performance Bodies & Parts Black Diamond 48 0 running
19 21 18 Jeffrey Ledford Nutrien Ag Solutions, Tire-Slick, AgTech Advantage, Joan Bullard Realty, Edinger's Filling Station Rocket 37 0 out
20 15 99JR Frank Heckenast, Jr. Jim Weber Motorsports, Heckenast Racing, JR Hauling, Storage Squares Rocket 34 0 out
21 9 00 Jesse Stovall Dirt Track Bank, Swafford's Service, Metal Magic Auto Hail Repair Black Diamond 32 0 accident
22 18 B12 Kevin Weaver Gummere Construction, CR Towing & Recovery Kryptonite 30 0 out
23 23 21B Rich Bell Bell's Transmissions, Deegan's Garage Rocket 29 0 out
24 14 25 Jason Feger Titan Industries, Digital Copy Systems, Griffin Signs In Time MB Customs 6 0 lift bar
DID NOT QUALIFY

11 Gordy Gundaker Lucas Oil, McKay Corporation Auto Parts, Yeti Black Diamond DNQ
91S Rusty Schlenk Tom Finch Automotive, Buckeye Concrete Coatings, Velocita Domination DNQ
30 Mike Glasscock Diamond Inspections, Thomas Family DNQ
1W Donny Walden Creative Kitchens & Baths, Walden Automotive & Tire MasterSbilt DNQ
1M Mike Mataragas Mike Kors Racing, Mike Mataragas Enterprises Rocket DNQ
26m Brent McKinnon Every Last Detail, Skyview Exteriors, Robin Dee Enterprises Rocket DNQ
12 Jeff Curl Greg Kurtenbach State Farm Insurance, Edelman Electric, Pontiac RV Rocket DNQ
3 Brett Swedberg The Lumberyard Bar & Grill, Olson's Rural Electric, Liquid Billy's, Seubert Calf Ranches Rocket DNQ
10J Jordan Bauer Brian Thompson Roofing, Porter's Auto Body, Friedrich Automotive & Radiator Rocket DNQ
D1 Turk Letizia Diamond Jim's Steakhouse, Greater Milwaukee Auto Auction DNQ
3 Dale Markham Rapid Transport Towing, Horizon Carpentry Rocket DNQ
16 Garrett Wiles R.H. Wiles Sales, Simplot DNQ
76 Titus Sneed T42 DNQ
9 Lyle Zanker, Jr. Zanker Motorsports, Performance Sign Inc., Ford Racing DNQ
98 Cole Swibold Yates City Deli & Bakery, Butler Repair, Gearheads Garage, Whitetail Properties DNQ
14T Glen Thompson Thompson Auto Wreckers, Country Chevrolet, ClayNation Kryptonite DNQ
61 Curtis Radke Bell's Transmissions, Nelson Farms & Trucking DNQ
B14 Victor Benedetto Out-Pace Racing Products, Precision Pavement Markings, Custom Kitchen Installers MasterSbilt DNQ
19 Logan Roberson Big Al's Concrete & Squirrel Removal, Smiley Racing Enterprises Rocket DNQ
T22 Tegan Evans Super Clean, Collision Repair Center, River Bend Pizza Place, Ambassador Animal Hospital Black Diamond DNQ
P3 Jeff Robertson Urstech DNQ
67SR Scott Robertson Simpson Race Products DNQ
28M Jake Miller Starved Rock Wood Products, Sierra, Davis Welding & Performance MasterSbilt DNQ
35 Derek Chandler Durham Electric, Jay's Heating and Cooling & Water Purification, Brucker Farms, Dairy Queen DNQ
83 Scott James Lanigan Construction, Powell Equipment Services, VP Racing Fuels Rocket DNQ
91 Mike Guldenpfennig Haussman Trucking, Bent River Auto Sales BWRC DNQ
RACE DATA
Did not start:

Did not qualify:

Time of Race: 0:23:34
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Myles Moos - 12.668 sec.
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{PrelimWinners}}}|{{{PrelimWinners}}}]]
Heat Winners: Myles MoosJosh RichardsBrandon SheppardKyle StricklerTanner EnglishJimmy Mars
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{QualWinners}}}|{{{QualWinners}}}]]
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{DashWinners}}}|{{{DashWinners}}}]]
Consi Winners: Bobby PierceShannon Babb
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{NonQualWinners}}}|{{{NonQualWinners}}}]]
Margin of Victory: 1.669 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 3 for 0 laps - lap 7; lap 31; lap 32
Lead Changes: 0 among 1 drivers - Brandon Sheppard 1-50
Fastest Lap: Unknown/Unentered