<<< Previous Race
Race #13 of 17 in the 2020 Zimmer's Service Center ULMS Racing Series Season
Next Race >>>
2020 Late Model Dream Race Zimmer's Service Center ULMS Racing Series---2020.jpg
Held on September 5, 2020 at Port Royal Speedway in Port Royal, PA
25 L, 12.5 M, 20.125 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 1 22 Gregg Satterlee Satterlee Motorsports, Keyser Manufacturing, Classic Ink Rocket 25 25 running
2 3 02 Michael Norris Todd's Auto Body, Millerstown Pic-A-Part Rocket 25 0 running
3 6 25z Mason Zeigler JLE Industries, Ohiopyle Vacation Rentals Rocket 25 0 running
4 5 111 Max Blair Murphy's Logging, Specialty Products, C&J Dairy, Upstate Auto Group Rocket 25 0 running
5 11 76 Andy Haus Fastener Place, Weaknecht Archery, CKC Trucking, Calvin V. Lenig Coal Sales Rocket 25 0 running
6 12 24 Dylan Yoder Strouse Electric, Broadband Networks, S&R Repair, Towing & Recovery, Miller Racing Engines Rocket 25 0 running
7 10 2T Kyle Lee Builders FirstSource, D&D Auto Recycling, Antrim Fleet Services Rocket 25 0 running
8 4 2J Jeff Rine Jeff's Premium Wood Pellets, Jeff's Auto Body & Recycling, Eagle Towing & Recovery Longhorn 25 0 running
9 17 4 Gary Stuhler Maple Grove Machining, Chaz's Used Auto Parts, Riverside Auto Parts Rocket 25 0 running
10 7 119 Bryan Bernheisel Lazer Chassis, Dieffenbach's Kettle Chips, Bernheisel Race Components Lazer 25 0 running
11 15 1 Gene Knaub Lebarron's Auto Salvage, Superior Homes, Rt. 30 Seafood Rocket 25 0 running
12 19 15 Scott Flickinger 25 0 running
13 8 9 Hayes Mattern Ivan P. Lauver & Son, Middleswarth Potato Chips Longhorn 24 0 running
14 14 48 Colton Flinner 24 0 running
15 20 4s David Scott Close Racing Supply, Rod Johnson Construction, CARQUEST Auto Parts, Car-Go Auto Parts, Ray's Carpet-ette, Genesis Racing Shocks Rayburn 24 0 running
16 18 D19 Dillan Stake Barron's Racing Engines, Wayne's Water Conditioning, Garlock's Used Cars, Wagner's Excavating, Penske Racing Shocks by JDS Racing Rocket 24 0 running
17 24 21 Chad Myers Bosley Towing 24 0 running
18 22 63 Nathan Long Selinsgrove Ford Lazer 24 0 running
19 16 14z Dave Brouse, Jr. Calvin V. Lenig Coal Sales, Affordable Offroad Rocket 24 0 running
20 2 17 Nick Dickson Dickson's Custom Exhaust & Alignment, Class-1 Transport Rocket 18 0 out
21 21 06 Mike Lupfer Freysinger Buick-GMC, Kruba Chriopractic, Batch Carpentry BWRC 18 0 out
22 23 59 Chad Julius J&J Autosport, JJH Law Firm Rocket 15 0 out
23 9 86 Austin Berry 5 0 out
24 13 X3 Wyatt Scott Tri-County Collision, 421 Motorsports, Genesis Racing Shocks 0 0 out
RACE DATA
Did not start: Jason Covert; Tim Smith, Jr.; Drake Troutman; Jason Dobson

Did not qualify: Trent Brenneman; Andrew Yoder; DeShawn Gingrich; Kody Lyter; Tim Wilson ; Ross Robinson

Time of Race: 0:17:20
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifiying Heats
Fast Qualifier: Hayes Mattern - 18.614 sec.
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({PrelimWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Heat Winners: Mason ZeiglerMax BlairMichael NorrisGregg Satterlee
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({QualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Gene Knaub
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory: 1.102 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: ?? for ?? laps - not available
Lead Changes: 0 among 1 drivers - Gregg Satterlee 1-25
STATISTICALLY SPEAKING
All preliminaries for this event were held on August 1 before the feature was rained out and rescheduled to this date.