<<< Previous Race
Race #11 of 53 in the 2020 Lucas Oil Late Model Dirt Series Season
Next Race >>>
2020 Optima Batteries Golden Isles Nationals presented by Bilstein Race 3 Lucas Oil Late Model Dirt Series.jpg
Held on May 21, 2020 at Golden Isles Speedway in Waynesville, GA
40 L, 16 M, 25.76 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 3 14 Josh Richards iRacing, DEKALB Corn Rocket 40 23 running
2 2 39 Tim McCreadie Mega Plumbing of the Carolinas, Longhorn Chassis Longhorn 40 0 running
3 11 20 Jimmy Owens Reece Monument Company, Ramirez Motorsports, Tommy Pope Construction, Boomtest Well Service Rocket 40 0 running
4 8 5 Mark Whitener Baker Farms, United Land Clearing, Overkill Motorsports BWRC 40 0 running
5 5 9 Devin Moran Tye Twarog Performance Parts, K&B Trucking, Accu-Force Dynos & Testers Longhorn 40 0 running
6 7 49 Jonathan Davenport Nutrien Ag Solutions, Spartan Mowers Longhorn 40 0 running
7 14 40B Kyle Bronson Racecar Engineering, Borchers Equipment, Brandon Ford Rocket 40 0 running
8 12 81E Tanner English Riggs Drilling Solutions, RM Sports, Allstar Performance Rocket 40 0 running
9 18 25 Shane Clanton Bennett Explosives, Skyline Materials, Super K Express Capital 40 0 running
10 10 0E Rick Eckert PPC Lubricants, M&M Painting & Construction, S.L. Shenberger Dump Truck Service, Countertop and Cabinet Solutions, Drydene 40 0 running
11 6 3S Brian Shirley Bob Cullen Racing, Thomason Express, J&J Ventures Gaming Rocket 40 0 running
12 22 89 G.R. Smith Clary's Used Cars, Mark Parks Racing Rocket 40 0 running
13 17 2s Stormy Scott Mesilla Valley Transportation, VP Racing Fuels Rocket 40 0 running
14 23 21BMJ Billy Moyer, Jr. Nutrien Ag Solutions, Mesilla Valley Transportation, Haas Horizontal, Dyna-Gro Capital 40 0 running
15 20 1 Earl Pearson, Jr. Lucas Oil, P&W Sales Black Diamond 39 0 running
16 9 25z Mason Zeigler JLE Industries, Ohiopyle Vacation Rentals Rocket 38 10 accident
17 15 1T Tyler Erb Industrial Resourcing Group, Best Performance Motorsports, First Class Septic, Roberts Bee Company Rocket 25 0 out
18 19 1B Ross Bailes Getsco, Big River Steel Rocket 18 0 out
19 13 50 Shanon Buckingham Lazydays RV, 2150 Enterprises Longhorn 18 0 out
20 21 8 Mike Benedum Appalachian Minerals, A.F.P. Logs & Lumber, J&J Farms Bloomquist 15 0 out
21 4 111 Steven Roberts Lenox River Ranch, Roberts Bee Company Rocket 10 0 out
22 16 16 Tyler Bruening Bennett Explosives, Skyline Materials Capital 10 0 out
23 24 71 Hudson O'Neal Beeman Lumber, Seubert Calf Raches, Tarpy Trucking MasterSbilt 10 0 out
24 1 76 Brandon Overton Wells Motorsports, Allstar Concrete, CrossFit Overton Longhorn 8 7 coil wire
RACE DATA
Did not start:

Did not qualify: Pearson Williams; Chris Ferguson ; Ryan Scott ; Donnie Chappell; Russell Brown, Jr.; Brandon Sheppard; Blake Spencer; Jason Fitzgerald; Ryan King ; Michael Norris; Jeremy Conaway; John Tweed; Vic Hill; Kerry King, Jr.; John Baker

Time of Race: 0:23:39
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Brandon Overton - 15.220 sec.
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({PrelimWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Heat Winners: Brandon OvertonJosh RichardsTim McCreadieSteven Roberts
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({QualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Stormy ScottShane Clanton
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory: 1.216 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 4 for 0 laps - lap 8; lap 9; lap 22; lap 38
Lead Changes: 3 among 3 drivers - Brandon Overton 1-7; Josh Richards 8-28; Mason Zeigler 29-38; Richards 39-40