<<< Previous Race
Race #1 of 31 in the 2020 COMP Cams Super Dirt Series presented by Lucas Oil Season
Next Race >>>
2020 Ronny Adams Memorial Preliminary COMP Cams Super Dirt Series presented by Lucas Oil.jpg
Held on March 6, 2020 at Boothill Speedway in Greenwood, LA
30 L, 7.5 M, 12.06 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 3 c8UP Tyler Erb Bennings Heat & Air, Carrier Rocket 30 1 running
2 1 00 Jesse Stovall Dirt Track Bank, Swafford's Service Black Diamond 30 29 running
3 5 21BMJ Billy Moyer, Jr. Nutrien Ag Solutions, Mesilla Valley Transportation, Dyna-Gro Capital 30 0 running
4 4 c8 Timothy Culp Bennings Heat & Air, Carrier Rocket 30 0 running
5 6 86xxx Neil Baggett 30 0 running
6 2 11 Spencer Hughes Permament Exterior Solutions, Hughes Machine Shop, M-D Metals Black Diamond 30 0 running
7 8 1 B.J. Robinson Harmon's Automotive & Towing, David Peterson Contracting 30 0 running
8 10 5 Jon Mitchell W&W Timber, HealthCare Express 30 0 running
9 7 14M Morgan Bagley GottaRace, P&W Sales Rocket 30 0 running
10 11 71 Robert Baker 30 0 running
11 14 86R Rick Rickman 30 0 running
12 12 1P Earl Pearson, Jr. 30 0 running
13 17 R5 Hunter Rasdon 30 0 running
14 15 86 Kyle Beard 30 0 running
15 18 4 Michael Arnold 30 0 running
16 22 12 Scott Crigler Royal Oak Charcoal Capital 30 0 running
17 16 11J Drew Armstrong 30 0 running
18 19 92 Chad Mallett 30 0 running
19 9 50 Kaeden Cornell 30 0 running
20 20 14G Joe Godsey 30 0 running
21 13 36M Logan Martin 16 0 out
22 21 90R Brian Rickman 11 0 out
RACE DATA
Failed to Qualify: John Whittington; Colton Horner; Jake Davis; Little Robbie Starnes; Cody Leonard; Brandon Hightower; Brett Frazier; Allen Tippen; Brad Couch; Trey Beene; Mark Shipman; Doug Ingalls; David Payne ; Garrett Alberson; Ryan Carter; Jeff Roth; Tracy Denby, Jr.
Time of Race: 0:15:56
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Jon Mitchell - 13.941 sec.
Heat Winners: Jesse StovallTyler ErbSpencer HughesTimothy Culp
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({PrelimWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({QualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Hunter RasdonMichael Arnold
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({NonQualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Margin of Victory: 0.271 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 1 for 0 laps - lap 11
Lead Changes: 1 among 2 drivers - Jesse Stovall 1-29; Tyler Erb 30