<<< Previous Race
Race #3 of 56 in the 2020 Lucas Oil Late Model Dirt Series Season
<<< Previous Race
Race #2 of 6 in the 2020 Wrisco Industries Winternationals presented by Lucas Oil Season
2020 Wrisco Industries Winternationals presented by Lucas Oil Race 2 Lucas Oil Late Model Dirt Series.jpgWrisco Industries Winternationals presented by Lucas Oil.jpg
Held on February 4, 2020 at East Bay Raceway Park in Gibsonton, FL
30 L, 9.99 M, 16.08 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 2 1S Brandon Sheppard Valvoline, Seubert Calf Ranches Rocket 30 29 running
2 13 76 Brandon Overton Wells Motorsports, Allstar Concrete, CrossFit Overton Longhorn 30 0 running
3 10 39 Tim McCreadie Mega Plumbing of the Carolinas, Longhorn Chassis, Bilstein Longhorn 30 0 running
4 1 6T Tim Dohm 30 1 running
5 3 49 Jonathan Davenport Nutrien Ag Solutions, ASC Warranty, Spartan Mowers Longhorn 30 0 running
6 6 157 Mike Marlar Delk Equipment Sales, Rocket Fuels Rocket 30 0 running
7 12 14 Josh Richards iRacing, DEKALB Corn Rocket 30 0 running
8 16 33J Jeff Mathews Vivid Graphix, Recreational Vehicle Select, Buddy's Home Furnishings Rocket 30 0 running
9 17 9 Devin Moran Tye Twarog Performance Parts, KB Trucking, AccuForce Dynos & Testers Longhorn 30 0 running
10 9 21M Billy Moyer Karl Chevrolet, Mesilla Valley Transportation Capital 30 0 running
11 26 25Z Mason Zeigler JLE Industries, Ohiopyle Vacation Rental 30 0 running
12 14 21BMJ Billy Moyer, Jr. Nutrien Ag Solutions, Mesilla Valley Transporttion, Dyna-Gro Capital 30 0 running
13 28 16 Tyler Bruening Bennett Explosives, Skyline Materials, Bruening Rock Products Capital 30 0 running
14 5 71 Hudson O'Neal Beeman Lumber, Seubert Calf Raches, Tarpy Trucking MasterSbilt 30 0 running
15 21 25 Shane Clanton Bennett Explosives, Skyline Materials, Super K Express Capital 30 0 running
16 8 20F Trever Feathers 30 0 running
17 22 1 Earl Pearson, Jr. Lucas Oil, P&W Sales 30 0 running
18 15 28E Dennis Erb, Jr. VoMac Truck Sales, McBride Mack, Keyser Manufacturing Rocket 30 0 running
19 18 20 Jimmy Owens Reece Monument Sales, Ramirez Motorsports, Tommy Pope Construction, Boomtest Well Service Rocket 30 0 running
20 19 50 Shanon Buckingham Lazydays RV, 2150 Enterprises Longhorn 30 0 running
21 4 1T Tyler Erb Industrial Resourcing Group, Best Performance Motorsports, First Class Septic Rocket 30 0 running
22 23 2S Stormy Scott Mesilla Valley Transportation, Rancho Milagro, Penske Racing Shocks Bloomquist 30 0 running
23 27 42 Chris Garnes Tri County Properties, Sure Shot HDD Rocket 30 0 running
24 25 10 David Breazeale 30 0 running
25 24 3S Brian Shirley Bob Cullen Racing, Thomason Express, J&J Ventures Gaming Rocket 30 0 running
26 7 99 Rick Briggs 30 0 running
27 30 1ST Johnny Scott Mesilla Valley Transportation, Rancho Milagro, Penske Racing Shocks Bloomquist 0
28 29 89 G.R. Smith Clary's Used Cars, Mark Parks Racing Rocket 0
29 20 18J Chase Junghans Junghans Discount Liquor, Shop Quik, Sunoco Rocket 0
30 11 40B Kyle Bronson Racecar Engineering, Borchers Equipment, Brandon Ford Rocket 0 accident
RACE DATA
Failed to Qualify: Donald McIntosh; Allen Weisser; John Tweed; Coleby Frye; Jesse Stovall; Jason Riggs; Pearson Williams; Allen Murray; Jason Miller ; Kyle Lear; Todd Brennan; Joe Denby; Freddie Carpenter; Matt Cosner; Stacy Boles; Austin Burns; Greg Oakes; Vic Hill; Trever Feathers; Tanner English; Logan Roberson; Dan Stone; Brent Larson; Joel Callahan; Colton Flinner; Kenny Monahan; Joey Moriarty; David Seibers; Charles Powell, Jr.; Blair Nothdurft; Justin Rattliff; Blake Spencer
Time of Race: ???
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Chase Junghans - 15.252 sec.
Heat Winners: Tim DohmJonathan DavenportHudson O'NealBrandon SheppardTyler ErbMike Marlar
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({PrelimWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({QualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Shanon BuckinghamChase JunghansShane Clanton
Non-Qualifiers Race Winners: David Breazeale
Margin of Victory:
Average Speed: ??? mph
Cautions: 6 for 0 laps -
Lead Changes: 1 among 2 drivers - Tim Dohm 1; Brandon Sheppard 2-30