<<< Previous Race
Race #6 of 47 in the 2020 Lucas Oil Late Model Dirt Series Season
Next Race >>>
<<< Previous Race
Race #5 of 6 in the 2020 Wrisco Industries Winternationals presented by Lucas Oil Season
Next Race >>>
<<< Previous Race
Race #6 of 8 in the 2020 Wrisco Industries GA-FL Speedweeks Season
Next Race >>>
2020 Wrisco Industries Winternationals presented by Lucas Oil Race 5 Lucas Oil Late Model Dirt Series.jpgWrisco Industries Winternationals presented by Lucas Oil.jpgWrisco Industries GA-FL Speedweeks.jpg
Held on February 7, 2020 at East Bay Raceway Park in Gibsonton, FL
50 L, 16.65 M, 26.8 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 7 25Z Mason Zeigler JLE Industries, Ohiopyle Vacation Rentals Rocket 50 2 running
2 3 40B Kyle Bronson Racecar Engineering, Borchers Equipment, Brandon Ford Rocket 50 40 running
3 2 1S Brandon Sheppard Valvoline Pro-V, Seubert Calf Ranches Rocket 50 8 running
4 1 1T Tyler Erb Industrial Resourcing Group, Best Performance Motorsports, First Class Septic, Roberts Bee Company Rocket 50 0 running
5 5 49 Jonathan Davenport Nutrien Ag Solutions, Spartan Mowers Longhorn 50 0 running
6 15 157 Mike Marlar Delk Equipment Sales, Rocket Fuels Rocket 50 0 running
7 6 39 Tim McCreadie Mega Plumbing of the Carolinas, Longhorn Chassis Longhorn 50 0 running
8 19 81E Tanner English Riggs Drilling Solutions, RM Sports, Allstar Performance Rocket 50 0 running
9 18 3S Brian Shirley Bob Cullen Racing, Thomason Express, J&J Ventures Gaming Rocket 50 0 running
10 27 16 Tyler Bruening Bennett Explosives, Skyline Materials Capital 50 0 running
11 9 9 Devin Moran Tye Twarog Performance Parts, K&B Trucking, Accu-Force Dynos & Testers Longhorn 50 0 running
12 4 20 Jimmy Owens Reece Monument, Ramirez Motorsports, Tommy Pope Construction Rocket 50 0 running
13 14 71 Hudson O'Neal Jim Beeman Lumber, Seubert Calf Ranches, Tarpy Trucking MasterSbilt 50 0 running
14 16 28E Dennis Erb, Jr. VoMac Truck Sales, McBride Mack 50 0 running
15 8 21BMJ Billy Moyer, Jr. Nutrien Ag Solutions, Mesilla Valley Transportation, Dyna-Gro Capital 50 0 running
16 12 25 Shane Clanton Bennett Explosives, Skyline Materials, Super K Express Capital 50 0 running
17 23 2S Stormy Scott Mesilla Valley Transportation, VP Racing Fuels 49 0 running
18 26 18J Chase Junghans Junghans Discount Liquor, Shop Quik, Sunoco Rocket 49 0 running
19 13 50 Shanon Buckingham Lazydays RV, 2150 Enterprises Longhorn 49 0 running
20 30 2W Pearson Williams Bilstein, PFC Brakes Longhorn 49 0 running
21 28 89 G.R. Smith Clary's Used Cars, Mark Parks Racing, Victory Circle Auto Sales Rocket 45 0 out
22 29 99B Boom Briggs Corry Rubber Corporation, Briggs Transport 40 0 out
23 22 1 Earl Pearson, Jr. Lucas Oil, P&W Sales Black Diamond 40 0 out
24 17 J8 Jadon Frame United Truck Driving School, Poultry Electric & Pro Hardware, Teddy's Lawnmower Sales & Service 25 0 out
25 10 14 Josh Richards iRacing, DEKALB Corn Rocket 17 0 out
26 11 15B Brian Birkhofer Arnie Ranta Motor Sports, Rauen Precision Machining Capital 13 0 out
27 24 94 Charles Powell, Jr. 12 0 out
28 20 21M Billy Moyer Karl Chevrolet, Henderson Motorsports, Mesilla Valley Transportation Capital 10 0 out
29 21 48 Colton Flinner River Salvage, John's Towing Rocket 7 0 out
30 25 K0 Freddie Carpenter Octane Race Products, Dave Poske's Performance Parts, Kryptonite Race Cars Kryptonite 7 0 out
RACE DATA
Did not start:

Did not qualify: Matt Cosner; Chris Garnes; Blake Spencer; Austin Burns; Todd Brennan; Logan Roberson; Johnny Scott; Brent Larson; Joel Callahan; Joey Moriarty; Rick Eckert; Stacy Boles; Jesse Stovall; Kyle Lear; Coleby Frye; Kenny Monahan; Kerry King, Sr.; Jason Riggs; Jeff Mathews; Joe Denby; David Breazeale; Trever Feathers; Allen Weisser; Justin Rattliff; David Seibers; Dan Stone; Blair Nothdurft

Time of Race: 0:27:33
Starting Lineup Set By: Time Trials
Fast Qualifier: Tyler Erb - 14.504 sec.
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({PrelimWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Heat Winners: Tyler ErbKyle BronsonJonathan DavenportBrandon SheppardJimmy OwensTim McCreadie
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({QualWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/Template:(({DashWinnersTemplate:))|[[:Template:]]}
Consi Winners: Tanner EnglishBilly MoyerColton Flinner
Non-Qualifiers Race Winners: Freddie Carpenter
Margin of Victory: 0.068 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: ?? for ?? laps - not available
Lead Changes: 4 among 3 drivers - Brandon Sheppard 1-8; Kyle Bronson 9-47; Mason Zeigler 48; Bronson 49; Zeigler 50