From The Third Turn, an online resource for all news and results stock car racing.
<<< Previous Race
Race #1 of 9 in the 2022 CRA Vore's Welding Late Model Sportsman Series Powered by JEGS Season
Next Race >>>
2022 Cabin Fever 50 CRA Vore's Welding Late Model Sportsman Series Powered by JEGS.jpg
Held on April 3, 2022 at Shady Bowl Speedway in DeGraff, OH
50 L, 15 M, 24.15 KM - Scheduled Distance

RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 5 1 Ryan Fleming Wooten Automotive and Towing, Duncan Oil 50 running
2 2 012 Brad Coons Peck Fabrication, Ohio Sales Performance Parts 50 running
3 1 22 Chad Pendleton Garmac Racing 50 running
4 4 00 Billy Hutson Bassett Financial Advisors, Tunks Speed Shop, Triple Threat Carburetors 50 running
5 9 38 Caleb Reschar W.I.W Enterprises, W.I.W Roofing 50 running
6 13 26 Steve Poniatowski Bridgelake Auto & Truck Parts 49
7 6 9H Jake Hinton Pro Therapy Staffing, Craigville Appliance, Fisher Fabrication, Summit Sweeping 49
8 9 15 Kyle Worley Full Auto, The Bolt on Speed Shop, Budget Tire 49
9 15 81 Jimmy Kirby Team Kirby Racing 49
10 11 12 Kaden White Complete Construction, Wright Mechanical, White's Auto Sales 49
11 17 47 Greg Stilwell, II BLADES Lawn Care, Landscaping & Snow Removal LLC 49
12 10 18 Don Mahaffey, Jr. Hanger 18 Racecars 49
13 20 33 Jess Drook Brian Brewer Trucking, Drook Service 49
14 9 67 Nash Engdahl Engdahl Racing 48
15 21 3 Kent Carson PGG Welding, Russel Racing, Haager Auto & Truck Service 45
16 14 45 Nathan Greene Stagger Pro's 15
17 3 63 Cassten Everidge Everidge Motor Sales, Everidgeracing.com 8
18 8 9 Jason Timmerman VoreÆs Welding and Steel 8
19 7 4X Matt Mauer Maurer Well Service, Shamrock Truck Sales, Advance Property 7
20 22 15A Ron Allen Full Auto, Bolt on Speed Shop, Budget Tire, Hollbrook Racing Engines 0
21 12 110 Josh Sage Dave Nagel Excavating, TripIe L Hauling, MichealÆs Lawn& Ag., Woodys Radiator 0
DID NOT START

Brad Yunker DNS
Tyler Parsons DNS
RACE DATA
Did not start:

Did not qualify:

Time of Race: ???
Starting Lineup Set By: Unknown Methods
Fast Qualifier:
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{PrelimWinners}}}|{{{PrelimWinners}}}]]
Heat Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{HeatWinners}}}|{{{HeatWinners}}}]]
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{QualWinners}}}|{{{QualWinners}}}]]
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{DashWinners}}}|{{{DashWinners}}}]]
Scramble Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{ScrambleWinners}}}|{{{ScrambleWinners}}}]]
Consi Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{ConsiWinners}}}|{{{ConsiWinners}}}]]
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{NonQualWinners}}}|{{{NonQualWinners}}}]]
Margin of Victory:
Average Speed: ??? mph
Cautions: ?? for ?? laps - not available
Lead Changes: 2 among 3 drivers - Chad Pendleton (1); Brad Coons (2-9); Ryan Fleming (10-50).
Fastest Lap: Unknown/Unentered