From The Third Turn, an online resource for all news and results stock car racing.
<<< Previous Race
Race #6 of 6 in the 2023 Rio Grande Waste Services Wild West Shootout presented by O'Reilly Auto Parts Season
2023 Wild West Shootout Round 6YT-icon.png Rio Grande Waste Services Wild West Shootout presented by O'Reilly Auto Parts.jpg
Held on January 15, 2023 at Vado Speedway Park in Vado, NM
50 L, 18.75 M, 30.2 KM - Scheduled Distance

FEATURE RESULTS
Fin St # Driver Sponsor Make Laps Led Status Pts
1 2 32 Bobby Pierce Allgayer Inc., Hoker Trucking, Rio Grande Waste Services Longhorn 50 25 running
2 3 6 Kyle Larson FloRacing, HendrickCars.com, D&E Marine Longhorn 50 0 running
3 9 157 Mike Marlar Delk Equipment, Can-Am Auto Salvage Longhorn 50 9 running
4 4 2S Stormy Scott Mesilla Valley Transportation, Rancho Milagro, Scott Brothers Racing Longhorn 50 0 running
5 5 58 Garrett Alberson Roemer Machine & Welding, Bill's Sport Shop, Mesilla Valley Transportation, Sunoco Black Diamond 50 0 running
6 1 49 Jonathan Davenport Nutrien Ag Solutions, ASC Warranty, Dynagro Seed Longhorn 50 16 running
7 8 86 Kyle Beard Black Diamond Chassis, Gary Beard Trucking, Mann Motorsports Black Diamond 50 0 running
8 12 14M Morgan Bagley Hi Ridge Services, P&W Sales, Billy Bob's Repair & Tire 50 0 running
9 10 04 Tad Pospisil Dietz Well & Pump, Window World, Signor Trucking 50 0 running
10 18 7 Ricky Weiss MarTel Sign Company, G-Style Transport, Keewatin Truck Service, Derrick's Sandblasting, Drydene Sniper 50 0 running
11 15 B5 Brandon Sheppard TrueTimber Camo Longhorn 50 0 running
12 14 97 Cade Dillard Joel's Auto Sales, Krohn Farms, S&S Fishing & Rental, Strength Roofing & Siding 50 0 running
13 21 1T Tyler Erb Bulk Material Lift, Best Performance Motorsports, First Class Septic Rocket 50 0 running
14 7 1ST Johnny Scott Mesilla Valley Transportation, Rancho Milagro 50 0 running
15 17 28 Dustin Sorensen Deppe Enterprises, Veit MB Customs 50 0 running
16 13 24 Bill Leighton, Jr. Duros Dent Works, Taylor Quik Pik, Shell, Collins Home Creations Rocket 50 0 running
17 6 8 Dillon McCowan Pomeroy Services, Empire Energy 49 0 running
18 11 28W Jim Whisler Whisler Construction, All Purpose Storage 49 0 running
19 24 14S Collen Winebarger Schram Bros. Excavating, Checkered Flag Asphalt Paving & Sealcoating, Longhorn Chassis Longhorn 48 0 running
20 23 15S Clayton Stuckey Lucas Oil, Chick-fil-A Black Diamond 48 0 running
21 19 25 Mikey Kile Ultra Outdoor, Longhorn Chassis Longhorn 48 0 running
22 20 20 Rodney Sanders Paulson Rock Products, Stussy Construction, Wichita Tank, Keith Hammett Trucking & Construction 39 0 out
23 16 21 Billy Moyer Karl Chevrolet, Digital Copy Systems 27 0 out
24 22 32S Chris Simpson Randy Davidson Trucking, C&J Trucking, Hoker Trucking, Hot Rod Septic Treatment 20 0 out
DID NOT QUALIFY

99 Scott Lewis Mesilla Valley Transportation, All Pro Automotive Machine DNQ
91 Rusty Schlenk Velocita, Forbes Construction & Excavation DNQ
78S Steve Stultz Alpinestars DNQ
75 Terry Phillips Don Babb Motorsports, Andy's Frozen Custard Capital DNQ
01 Devan Smith Batteries Plus Bulbs DNQ
7C Cole Wells Real Beef Direct, Fry Farms, Henry's Towing Service, Midwest Sheet Metal, Jason's Stump Grinding Swartz DNQ
11 Jon Kirby Construction Resources Group, Kirby Specialties Corporation, Eagle Lake Farms DNQ
82 Ian Whisler Otis Market & Fueling, Meredith Lodging, All Purpose Storage DNQ
3J Josh Cain Batteries Plus, Cooter's Garage DNQ
T6 Terry Carter Fort Signs, Goodguys Auto, Aldon Auto DNQ
44 Brandon Lewis Fox Factory Shocks by Schaller Racing, All Pro Automotive Machine DNQ
250 Walton Kyle, Jr. Sisbarro Buick-GMC, Dirt Works DNQ
24H Dustin Holmes Arkadelphia Pawn & Gun, The Trolling Motor Shop, Chase DNQ
38 Thomas Hunziker International Trucks, AM-1 Roofing, Spirit Fueled Racing, SRS Distribution DNQ
26R Cole Farmer Glenwood Auto Parts, Farmer's Tree Service Rocket DNQ
E85 Jason Strand North Dakota Corn Council, Sower Power Racing Engines DNQ
USA1 Kylan Garner Double Down Asphalt, Pro-Lube Auto & Repair Center, Shinook Racing Engines DNQ
29 Mercedes Abercrombie Abercrombie Motorsports DNQ
49T Jake Timm Gorilla Mill, Hurco Longhorn DNQ
OTHER AVAILABLE SESSIONS
VIEW: Qualifying 1·Qualifying 2·Heat 1·Heat 2·Heat 3·Heat 4·B-Main 1·B-Main 2
RACE DATA
Did not start:

Did not qualify:

Time of Race: 0:18:47
Starting Lineup Set By: Time Trials + Qualifying Heats
Fast Qualifier: Bobby Pierce - 14.033 sec.
Preliminary Feature Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{PrelimWinners}}}|{{{PrelimWinners}}}]]
Heat Winners: Jonathan DavenportStormy ScottBobby PierceKyle Larson
Qualifier Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{QualWinners}}}|{{{QualWinners}}}]]
Dash Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{DashWinners}}}|{{{DashWinners}}}]]
Scramble Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{ScrambleWinners}}}|{{{ScrambleWinners}}}]]
Consi Winners: Dustin Sorensen Ricky Weiss
Non-Qualifiers Race Winners: [[Special:FormEdit/Driver/{{{NonQualWinners}}}|{{{NonQualWinners}}}]]
Margin of Victory: 1.159 seconds
Average Speed: ??? mph
Cautions: 1 for 0 laps - lap 28
Lead Changes: 6 among 3 drivers - Bobby Pierce (1); Jonathan Davenport (2); Bobby Pierce (3); Jonathan Davenport (4-17); Bobby Pierce (18-33); Mike Marlar (34-42); Bobby Pierce (43-50)
Fastest Lap: Jonathan Davenport - 15.353 seconds (lap 5)